wakacje 2019 skarzysko

Czy obiekt tej amerykańskiej sieci gastronomicznej przydałby się w budynku dworca PKP? I co jeszcze, poza kasami, poczekalnią i biurami, mogłoby się tam znaleźć? Mieszkańcy Skarżyska mieli okazję do przekazania swoich sugestii.

McDonald’s w Skarżysku będzie w 2020 roku:

W Skarżysku będzie McDonald’s. Znamy termin i miejsce

 

Dworzec PKP i jego otoczenie wkrótce czekają ogromne zmiany. Władze PKP S.A. chcą wiedzieć, jakiego dworca oczekują mieszkańcy. W tym celu w czwartek w urzędzie miasta odbyły się konsultacje. Oprócz przedstawicieli kolei, wzięli w nich udział przedstawiciele władz miasta oraz nieliczni, niestety, mieszkańcy.

Wśród obecnych byli m.in. zastępca prezydenta miasta Andrzej Brzeziński, kierownik Biura Rozwoju Miasta Monika Kocia, dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej Iwona Kowaleska, radny rady powiatu Bartosz Bętkowski oraz prowadzący izbę pamięci przy skarżyskim dworcu Jerzy Stopa. Najaktywniejszym z mieszkańców był zdecydowanie Piotr Mańkowski, miłośnik kolejnictwa.

Skarżyski dworzec, między innymi z racji swojej wielkości, nie jest i nie może być obiektem, z którego korzystają tylko podróżni. Jego powierzchnia użytkowa to ok 3200 m2. Teraz 1/3 budynku jest pusta. To ma się zmienić. Polskie Koleje Państwowe chcą, żeby remont nie polegał tylko na wymianie poszczególnych jego elementów na nowe i odmalowaniu elewacji. Chcą, aby dworzec tętnił życiem i był obiektem, w którym mieszkańcy będą spędzać też czas wolny, a nie tylko kupować bilet na podróż. – Dworce i ich sąsiedztwo to miejsca, gdzie powinno się skupiać życie miasta. Skarżyski dworzec powinien być bramą do miasta – powiedział prowadzący spotkanie Artur Fojud, audytor dostępności w PKP S.A.

Spotkanie to miało na celu przekazanie władzom PKP pomysłów na wykorzystanie ogromnej kubatury dworca i jego otoczenia. A że dworzec jest zabytkiem, nie może on być przebudowany – musi pozostać w kształcie takim, jaki jest.

Prowadzący poprosił obecnych o wskazanie, które z następujących cech dworca są dla nich najważniejsze: bezpieczeństwo, dostępność, estetyka, intuicyjność, komfort, wielofunkcyjność, uniwersalność, czytelność, jednoznaczność czy dopasowanie. Wypełnione przez uczestników formularze zostaną poddane analizie.

Uczestnicy mieli też za zadanie zaproponować, co powinno znaleźć się w budynku dworca i w jego otoczeniu po remoncie. – Sugestie zostaną przekazane projektantowi i w miarę możliwości uwzględnione w projekcie. Jeśli nie będzie to możliwe, projektant i inwestor będą musieli uzasadnić odrzucenie propozycji – mówił Artur Fojud.

Wśród propozycji były m.in.:

Wewnątrz budynku:

 • McDonald’s lub inna sieciowa restauracja
 • Kawiarnia z ogródkiem na tarasie
 • Biblioteka lub stanowisko bookcrossingu
 • Sala na cele społeczne: spotkania, imprezy, koncerty
 • Miejsce do coworkingu (wspólnej pracy)
 • Miejsce na ekspozycję eksponatów przechowywanych obecnie w izbie pamięci

Na zewnątrz budynku:

 • Miejsce dla spotkań młodzieży, z możliwością podłączenia sprzętu audio, ładowania telefonów i innych udogodnień
 • Wypożyczalnia rowerów
 • Parking typu park & ride (parkuj i jedź)
 • Początek ścieżki edukacyjnej

Przedstawiciele kolei nie wykluczają kolejnych spotkań w tym temacie.

Remont dworca jest zadaniem odrębnym od planowanej budowy tunelu pod torami. Są to dwie osobne inwestycje.

Kliknij tutaj, aby przeczytać więcej o planowanym remoncie dworca PKP w Skarżysku

  Dworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacjeDworzec PKP - remont - konsultacje

4 KOMENTARZE

 1. Mimo,że zawodowo zajmuję się koleją nie wiedziałem o takim spotkaniu. Zbyt mało reklamy tego. A może posterunek policji? jakaś informacja turystyczna bo miasto podobno stawia na turystykę? No i kiedy zniknie zakała czyli Manhatan skupisko bud i brudu?

 2. było spotkanie, kanapki zjedli wodą popijali i… mc” donalda nie było i nie ma… a gdzie ogródek i inne atrakcje.. pociągi jadą.. a ludzie śpią… ttfuu…

 3. było spotkanie, kanapki zjedli wodą popijali i… mc” donalda nie było i nie ma… a gdzie ogródek i inne atrakcje.. pociągi jadą.. a ludzie śpią… ttfuu…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here