Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Do tradycyjnych Zaduszek Jazzowych, jakie odbywają się w Miejskim Centrum Kultury, w tym roku dołożono spotkanie w Kawiarni Literackiej pt. „Zaduszki Poetyckie”. Obecni mieli więc dwa razy więcej artystycznych przeżyć, niż zwykle.

Ponieważ od Dnia Wszystkich Świętych i Zaduszek nieco czasu już upłynęło, to zarówno spotkanie skarżyskich literatów, jak i koncert duetu Myrczek & Tomaszewski nie miały jedynie nostalgicznej atmosfery. Oba wydarzenia miały pozytywne przesłanie i klimatem zahaczały już o nadchodzące Boże Narodzenie.

Kawiarnia Literacka ku pamięci tych, którzy już odeszli

Czwartkowe spotkanie w Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury miało wyjątkowy charakter. Podzielone było na kilka bloków, ale każdy z nich był wspomnieniem osób, którzy już nas opuścili.

Na początku wspominano Leopolda Staffa, poetę blisko związanego ze Skarżyskiem. Spędzał on wiele czasu w naszym mieście, pomieszkiwał wtedy na plebani kościoła na Zachodnim. To właśnie tam zmarł równe sześćdziesiąt lat temu. Uczestnicy spotkania recytowali wiersze poety i wiersze przez siebie napisane na jego cześć.

Wspominano też nieżyjących już członków Grupy Literackiej „Wiklina”, w tym jej założycielkę Bożenę Piastę. Wikliniarze przygotowali też wiersze ku pamięci swoich bliskich oraz osób publicznych, które odeszły niedawno. Jedną z takich dobrze wszystkich znanych osób był Zbigniew Wodecki, któremu również poświęcono kilka wersów.

Spotkanie zakończyło się optymistycznym akcentem – piosenką „Niech żyje bal” z repertuaru Maryli Rodowicz. Recytatorom akompaniował Paweł Jezierski, nauczyciel z Państwowej Szkoły Muzycznej.

Zwyczajem Kawiarni Literackiej MCK jest też Konkurs Jednego Wiersza. Tym razem zwyciężyła Marzanna Kruk z wierszem „To dobrze”.

Zanim uczestnicy przenieśli się na salę widowiskową, aby posłuchać duetu Myrczek & Tomaszewski, mogli obejrzeć wystawę obrazów Barbary Obary, którą również jest członkinią Wikliny, ale poezja to nie jej jedyna pasja. W tym roku obchodzi ona 40-lecie pracy twórczej.

Myrczek & Tomaszewski bis

Wokalista Wojciech Myrczek i pianista Paweł Tomaszewski wystąpili na Zaduszkach Jazzowych w Skarżysku w zeszłym roku. Zachwycili wówczas publiczność i tym razem uczynili podobnie.

A tegoroczne muzyczne Zaduszki były nie tylko okazją do wspomnień po zmarłych, ale też do propagowania akcji Pola Nadziei. Na koncert zaprosiło bowiem Towarzystwo Przyjaciół Chorych w Skarżysku, które inicjuje już jedenastą jej edycję. Stowarzyszanie to zajmuje się opieką hospicyjną.

Artyści wykonali dla skarżyskiej publiczności wiele świetnie znanych standardów jazzowych oraz okołojazzowych. Kilka z nich znajduje się na wydanej przez duet w tym roku płycie „Love Revisited”. Znajdują się na niej utwory mniej i bardziej znane, ale każdy zaaranżowany jest przez duet. Z tej płyty artyści wykonali m.in. niezapomniany „Unforgettable” znany najbardziej z wykonania przez Nat King Cole’a.

Ponadto, zebrani usłyszeli wiele innych popularnych utworów, m.in. „Fly Me to the Moon” Franka Sinatry czy „Moon River” Audrey Hepburn ze „Śniadania u Tiffany’ego”, kojarzące się na pewno z nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here