REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Od minionej soboty mieszkańcy Suchedniowa mogą już czytać długo wyczekiwaną monografię historyczną swojego miasta. Tego samego dnia światło dzienne ujrzała druga książka dotycząca historii miasta będąca zapiskiem wspomnień mieszkańca miasta Janusza Trzebińskiego.

Miłośnicy historii Suchedniowa z pewnością nie będą się nudzić w nadchodzące długie zimowe wieczory. Już mogą zaczytywać się w dwóch nowych książkach dotyczących historii swojego miasta. Są to:

  • „Suchedniów. Monografia historyczna miasta i gminy” pod redakcją Marcina Medyńskiego i Krzysztofa Zemeły
  • „Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego” w opracowaniu Krzysztofa Karbownika i pod redakcją Konrada Piątka

Premiera obu książek odbyła się w minioną sobotę w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica”. Liczna widownia mogła nie tylko poznać zarysy treści obu wydawnictw, ale też obejrzę etiudę teatralną oparta na wspomnieniach Janusza Trzebińskiego. Monografię Suchedniowa można było nabyć lub wylosować, a „Wspomnienia…” były rozdawane bezpłatnie.

Monografia Suchedniowa – całe dzieje miasta w jednej książce

Trzy lata trwały prace nad powstaniem książki opasującej dzieje Suchedniowa od czasów najdawniejszych po czasy niemal dzisiejsze. Efektem tych prac jest kilkaset stron druku. Autorami monografii Suchedniowa są lokalni historycy, w tym członkowie skarżyskiego oddziału PTH.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Rozdziały monografii Suchedniowa:

  • Piotr Kardyś – Pradzieje, starożytność i średniowiecze
  • Krzysztof Zemeła – W okresie staropolskim (XVI–XVIII wiek)
  • Marcin Medyński – Od III rozbioru Polski do końca pierwszej wojny światowej
  • Tadeusz Wojewoda – Dwudziestolecie międzywojenne
  • Sebastian Piątkowski – Wojna i okupacja niemiecka (1939–1945)
  • Grzegorz Miernik, Michał Zawisza – Od zakończenia wojny do 1990 r.

Autorzy zjawili się na premierze książki niemal w komplecie, a każdy z nich podzielił się swoimi refleksjami na temat prac nad książką. Choć Suchedniów to miasto niewielkie to historię ma bogatą i sam jest miejscowością nad wyraz osobliwą, co podkreślali historycy. „Nietypowy”, „niebanalny” czy „wyjątkowy” – tak poszczególni z nich określali miasto leżące nad Kamionką.

Wydawcą monografii jest Urząd Miasta i Gminy Suchedniów. Do zapoznania się z historią miasta zachęcał burmistrz Cezary Błach. Jemu oraz Karolinie Gałczyńskiej-Szymczyk, kierownikowi wydziału rozwoju i strategii suchedniowskiego urzędu miejsko-gminnego autorzy gorąco dziękowali. Podziękowania otrzymali współautorzy książek oraz osoby, które przyczyniły się do ich wydania.

Wspomnienia Janusza Trzebińskiego – osobisty pamiętnik na tle dziejów miasta

Drugą książką, która tego samego dnia trafiła w ręce czytelników była książka „Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego”.

Janusz Trzebiński urodził się w 1892 roku. Był więc naocznym świadkiem i uczestnikiem niezwykle burzliwych, ale jednocześnie ciekawych czasów. Wspomnienia obejmują okres blisko 90 lat, ale nie są tylko pamiętnikiem sensu stricto. To także książka, która opisuje dzieje Suchedniowa i zachodzące w tym czasie liczne zmiany w życiu miasta.

„Suchedniów. Monografia historyczna miasta i gminy” – informacje

Rok wydania: 2019
Wydawca: Gmina Suchedniów, suchedniow.pl
Redakcja: Marcin Medyński, Krzysztof Zemeła
Recenzenci: prof. dr hab. Wojciech Iwańczak, prof. dr hab. Jerzy Szczepański
Tłumaczenia na język angielski: Magdalena Kardyś
Indeksy: Marcin Medyński
Projekt okładki: Maria Pajek
Korekta: Marcin Medyński, Krzysztof Zemeła

Przełomowe życie. Wspomnienia Janusza Trzebińskiego” – informacje

Rok wydania: 2019
Wydawca: Stowarzyszenie Kuźniczy Krąg
Opracowanie merytoryczne: Krzysztof Karbownik
Redakcja: Konrad Piątek
Projekt okładki: Maria Pajek
Współfinansowanie: Lokalna Grupa Działania Wokół Łysej Góry, Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica”, Bank Spółdzielczy w Suchedniowie, Baros, ACCAR – Auta Serwis – Market, Stolar Biuro Rachunkowe Krzysztof Włodarczyk