Po raz drugi w historii skarżyskie Muzeum im. Orła Białego zaprosiło na Noc Muzeów. Poza stałymi ekspozycjami na odwiedzających czekały dodatkowe atrakcje.
Zapraszamy na Noc Muzeów 2019:
Noc Muzeów 2019 w Skarżysku – Muzeum im. Orła Białego zaprasza
Muzeum im. Orła Białego przyłączyło się do ogólnoeuropejskiej akcji Noc Muzeów i zaprosiło w sobotni wieczór wszystkich zainteresowanych militariami i historią. – Podjęliśmy się organizacji Nocy Muzeów, aby w takich niecodziennych okolicznościach zaprezentować zarówno to, co jest u nas a stałe, jak i atrakcje, których nie ma na co dzień w naszym muzeum – powiedziała Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum.
Tego dnia goście całkowicie bezpłatnie mogli obejrzeć stałe i czasowe ekspozycje, a specjalnie na tę okazję do muzeum przyjechały dwie grupy rekonstrukcyjne. Obie są już zapewne znane stałym bywalcom skarżyskiego muzeum.
Wojsko i policja kiedyś i dziś
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu pojawiła się, jak zawsze, w swoich charakterystycznych granatowych mundurach. Tym razem policjanci z Radomia przedstawili historię umundurowania Policji Państwowej oraz zaprezentowali pokazy szermierki na bagnety i strzelania do samolotów. W czasie ostatniego z nich, Paweł Łuk-Murawski, prowadzący grupę, uczył jak prawidłowo i skutecznie celować do samolotów wroga. Pokaz ten przypadł do gustu szczególnie najmłodszym odwiedzającym, którzy sami mogli oddawać strzały z karabinu Browning.
Tactical Starachowice Team i Sekcja Strzelecka Harcerskiego Klubu Sportowego „Sparta” Starachowice to również regularni goście skarżyskiego muzeum. I tym razem przywieźli ze sobą wiele replik broni oraz przedstawili różne rodzaje umundurowania.
Na terenie muzeum pojawił się również Tomasz Jakubowski z Grupy Bojowej „Kielce” w roli kapelana Wehrmachtu. Ponadto odwiedzający mogli obejrzeć modele sprzętu pancernego z kolekcji pana Piotra Lamparskiego.
Czerpanie papieru, salwy armatnie i film dokumentalny
Ekipa muzeum pokazywała, jak tradycyjnymi metodami czerpie się papier. Aktualnie bowiem w muzeum można obejrzeć wystawę o historii papieru oraz wziąć udział w warsztatach czerpania papieru. Każdy chętny mógł też zrobić sobie zdjęcie w motocyklu wojskowym K-750, czyli tzw. „Kaśce”.
Grupa rekonstruktorów, na czele z Pawłem Remlingerem, z działającego przy muzeum Stowarzyszenia Przyjaciół Muzeum im. Orła Białego pokazała całkiem nowy, a przy tym niezwykle rzadki eksponat – niemieckie działo Infantriegeschütz 37. Jest to jedyny w Polsce i jeden z trzech ocalałych na świecie egzemplarzy. Został on gruntownie odrestaurowany przez grupę. To właśnie z tego działa oddawane były salwy, które słychać było daleko od muzeum.
Goście Nocy Muzeum mogli też obejrzeć film dokumentalny „Fotografista Feliks Konderko”. Bohater, urodzony na Młodzawach, fotografował partyzantów działających na świętokrzyskich ziemiach, będąc ich, w pewnym sensie, nadwornym fotografem.