Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” 2020 w Skarżysku-Kamiennej będzie okazją, aby zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków przed tysiącami lat. Ale nie tylko zobaczyć – będzie można też własnoręcznie robić to, co robili ludzie epoki kamienia.

Podczas trzech dni, bo tyle potrwa Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” 2020 w Skarżysku-Kamiennej, będzie można przenieść się w czasy sprzed tysięcy lat. Organizatorzy zaprezentują nam życie naszych przodków – jak rozpalali ogień, jak przygotowywali jedzenie, jak wytwarzali przedmioty codziennego użytku.

Program Pikniku Archeologicznego „Praosada Rydno” 2020 jest właśnie układany, ale już wiemy, że w programie będzie na pewno:

  • wyrabianie i wypalanie naczyń i figurek z gliny
  • wykonywanie prymitywnych włóczni
  • skręcanie lin

Uczestnicy pikniku będą mogli nie tylko zobaczyć, jak się takie rzeczy robi, ale również własnoręcznie spróbować.

Jak informuje Tomasz Juchniewicz, prezes stowarzyszenia Praosada Rydno, szczegółowy program poznamy wkrótce.

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z zeszłego roku:

Piknik Archeologiczny Rydno 2019: Nasza prehistoria w teorii i praktyce

Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” odbędzie się w dniach 25–27 września 2020 roku w parku przy Wielkim Piecu koło Muzeum Orła Białego na osiedlu Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Wstęp wolny.

Organizatorami Pikniku Archeologicznego „Praosada Rydno” są  stowarzyszenie Praosada Rydno, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna oraz PTTK Skarżysko-Kamienna, przy współpracy Muzeum im. Orła Białego oraz Miejskiego Centrum Kultury.

Nazwa pikniku pochodzi od rezerwatu archeologicznego Rydno, kompleksu osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here