REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Pomnik poświęcony pamięci powstańców styczniowych przechodzi renowację. Monument znajdujący się nad zalewem Rejów w Skarżysku-Kamiennej wzięło pod swoje skrzydła Muzeum im. Orła Białego.

Postawiony w 1963 roku pomnik, po części z racji swojego odosobnionego położenia, padał ofiarą wandalizmu. Kradziono m.in. orła wieńczącego monument, spalono rosnącego obok dęba. Swoje zrobił też upływający czas i pomnik nie prezentował się już najlepiej.

pomnik powstancow syczniowych skarzysko
Stan pomnika – kwiecień 2020 r., fot. Muzeum im. Orła Białego

Muzeum im. Orła Białego pozyskało dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dzięki czemu pomnik odzyska należny mu wygląd.

Prace przy pomniku właśnie się rozpoczęły. Usunięto z niego tablice i rozpoczęto piaskowanie. Już teraz widać różnicę między stanem wcześniejszym a obecnym.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Po remoncie na cokole znów znajdzie się orzeł. Teraz jednak, jak informuje dyrektor Muzeum Orła  Białego Grzegorz Bień, będzie on wykonany z materiału niestanowiącego żadnej wartości dla potencjalnych złodziei.

Kiedyś przy pomniku stał okazały dąb, na którym, wedle przekazów, Rosjanie mieli powiesić powstańców, będących pracownikami Huty Rejów. Niestety, to drzewo również nie miało szczęścia i zostało spalone przez wandali. W 20103 roku, w 150. rocznicę wybuchu powstania styczniowego, został posadzony nowy dąb i firma Katanga z Suchedniowa, która wykonuje remont, wymieni tabliczkę z informacją o tym fakcie.

Prace zostaną zakończone do końca października i jak dodaje dyrektor, muzeum chce, żeby przy pomniku upamiętniono datę odzyskania przez Polskę niepodległości podczas tegorocznego Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada.

Dotacja w kwocie 12 tysięcy została pozyskana przez MOB ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.