Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku zaprasza na Skarżyski Piknik Historyczny. W programie wiele atrakcji na czele z rekonstrukcjami i pokazami historycznymi. Wizyta na pikniku to propozycja nie tylko dla największych miłośników historii.
Zapraszamy na Skarżyski Piknik Historyczny 2019:
Skarżyski Piknik Historyczny 2019 na 50-lecie Muzeum im. Orła Białego
Już po raz czwarty stała ekspozycja muzeum wzbogaci się na jeden dzień o wiele nowych elementów. Prym będą wiodły grupy rekonstrukcyjne, które pokażą odwiedzającym, jak wyglądało wojsko i potyczki wojenne na przestrzeni dziejów. Pojawią się grupy, które bywalcy poprzednich pikników już dobrze znają, jak i całkiem nowe.
W tym roku będzie więcej na wiązań do historii dawniejszej niż II wojna światowa. Będą m.in. rekonstrukcje dotyczące walki Polaków o uzyskanie niepodległości. – To nawiązanie do tegorocznych obchodów 100-lecia odzyskania przez nasz kraj niepodległości – mówi Monika Kowalczyk-Kogut, dyrektor muzeum.
Poza rekonstrukcjami w programie konkursy i zabawy historyczne oraz stoiska firm i instytucji. Będzie można też oczywiście korzystać z platformy widokowej na kutrze ORP „Odważny”, która jest czynna od niedawna.
Ciekawostką będzie udział w pikniku właścicieli zabytkowych samochodów z grupy Kieleckie Klasyki, którzy w tym samym czasie będą mieli zlot na Rejowie i wjadą na piknik swoimi autami. Wśród spodziewanych aut będą Maluchy, Duże Fiaty, Polonezy, Wartburgi, Trabanty, Mercedesy i inne rzadko już dziś spotykane na ulicach modele.
Piknik odbędzie się 28 lipca 2018 roku (sobota) w godz. 10.00-17.00.
Wstęp kosztuje 5 złotych. Dzieci do lat 5 mają wstęp gratis.
W Muzeum im. Orla Białego wkrótce jeszcze więcej atrakcji dla miłośników historii. Już w następny weekend kolejny… piknik. Będzie one dotyczył historii Skarżyska-Kamiennej, a konkretnie skarżyskiego herbu, który obchodzi 50-lecie istnienia – został ustanowiony dokładnie 50 lat temu, w 1968 roku.
Więcej o pikniku na 50-lecie herbu: Stąd nasz znak. 50 lat herbu Skarżyska – muzeum zaprasza na piknik w dwóch odsłonach
IV Skarżyski Piknik Historyczny – atrakcje:
- Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13. Pułku Ułanów Wileńskich zaprezentuje Kawalerię Legionową z 1918 roku. Szwadron organizuje akcję: „I ty zostań ułanem”, czyli zaciąg rekrutów (uczestnicy od 5 do 100 lat). Zobaczymy także pokazy władania szablą i lancą.
- Małogoski oddział powstańczy 1863 roku zabierze nas w „Podróż w rok 1863 z prezentacją obozowiska powstańczego”. Celem pokazu będzie ukazanie patriotyzmu i życia codziennego w oddziale powstańczym powstania styczniowego.
- Klub Historyczny HIRD z Kielc. „Hird” w germańskich językach dawnych Skandynawów znaczy tyle, co drużyna. Przybędzie ona do Skarżyska nie ze Skandynawii, ale z pobliskich Kielc pod wodzą Jarla Zbigniewa.
- Stowarzyszenie Rekonstrukcji Historycznej 51. pułku Piechoty Strzelców Kresowych z Iłży. Stowarzyszenie nawiązuje do tradycji 51. pułku piechoty Strzelców Kresowych z Brzeżan. Pułk ten stoczył swoją największą, a zarazem ostatnią bitwę w wojnie obronnej 1939 roku pod Iłżą. Dowodził nim ppłk piech. August Emil Fieldorf, który w okresie niemieckiej okupacji pod pseudonimem „Nil” kierował wydzielonym pionem organizacyjnym Armii Krajowej – „Kedywem” (Kierownictwo Dywersji). Rekonstruktorzy z Iłży odtworzą obozowiska żołnierzy z okresu I wojny światowej: „Błękitnej Armii” z lat 1917-1920 oraz Armii Cesarstwa Niemieckiego w mundurach 4 dolnośląskiego pułku piechoty nr 51. z lat 1914-1918.
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu przedstawi historię umundurowania Policji Państwowej w latach 1919-1939.
- Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Batalion Tomaszów” zaprezentuje Korpus Ochrony Pogranicza – będzie patrolował okolicę i sprawdzał dokumenty uczestników
- Chorągiew w Zawieprzycach im. Atanazego Miączyńskiego przeniesie uczestników w świat XVII-wiecznej Polski. Na własnej skórze będzie można poznać kodeks rycerski oraz zwyczaje wtedy obowiązujące.
- Grupa Rekonstrukcyjno-Historyczna „Powstaniec Śląski” zaprezentuje szpital polowy z okresu I wojny światowej i wystąpi jako legioniści. Zaprezentują również dynamiczny pokaz motocykla z karabinem MG-34 w koszu.
- lepienie naczyń z gliny – Stowarzyszenie PraOsada Rydno
Ponadto zaprezentują się:
- policja
- straż pożarna
- Wojska Obrony Terytorialnej