Promocje na internet Scarnet - kliknij i dowiedz się więcej!
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

W tym roku minęło 10 lat od założenia w Skarżysku-Kamiennej uniwersytetu trzeciego wieku. Co roku kilkuset seniorów uczy się i bawi na rozmaitych zajęciach. Uroczysta gala dla uczczenia jubileuszu odbyła się w Miejskim Centrum Kultury.

Dzień po gali na 20-lecie Powiatu Skarżyskiego na tej samej sali swój jubileusz świętowali słuchacze Skarżyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Został on założony 1 sierpnia 2008 roku i cały czas działa przy MCK. Kilka dni temu SUTW rozpoczął kolejny rok akademicki.

Zebranych powitała Beata Rybarczyk-Czajkowska, obecna prezes SUTW. Gratulacje pomysłodawcom, wśród których wymieniono poprzedniego prezydenta Skarżyska Romana Wojcieszka, i władzom instytucji, a przede wszystkim aktywnym seniorom, składali posłanka Marzena Okła-Drewnowicz,  wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, prezydent Konrad Krönig, wiceprzewodniczący rady powiatu Janusz Kołodziej oraz dyrektor MCK Katarzyna Michnowska-Małek. – W Skarżysku dzieją się rzeczy piękne i wartościowe. Składam Państwu życzenia dalszej chęci zdobywania wiedzy, radości z przebywania ze sobą oraz zdrowia – powiedział Jan Maćkowiak.

Po części oficjalnej, przyszła pora na rozrywkową. Nie mogło być inaczej – na scenie pojawiały się Perły z Lamusa, czyli zespół artystyczny, który działa właśnie przy Skarżyskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku. Choć Perły działają trochę krócej, bo ponad 5 lat, to w tym czasie zdobyły sobie wiernych fanów i trudno sobie wyobrazić podobne uroczystości bez ich występu.

Grupa, kierowana przez charyzmatyczną liderkę Annę Tchórzewską, która dzień wcześniej odebrała nagrodę Powiatowe Dęby 2018, a kilka dni wcześniej zdobyła wyróżnienie na I Świętokrzyskim Festiwalu Seniorów w Kielcach, zaprezentowała nowy program.

I ten program obfituje w bardziej i mniej znane piosenki, wiersze autorstwa członków grupy, a także humorystyczne scenki. Widownia wspólnie z zespołem śpiewała m.in. „Gdzie się podziały tamte prywatki?” Wojciecha Gąsowskiego, „Baju baj” Anny Jantar czy „Klub wesołego szampana” Formacji Nieżywych Schabuff. Na bis widownia zażądała jednak największego chyba hitu w repertuarze grupy, czyli „Ech mała” Maryli Rodowicz.

Po występie Pereł z Lamusa przyszła kolej na kabaret Czwarta Fala. Mateusz Lewkowicz i Damian Lebieda zaprezentowali najnowszy program, pt. „Made in Poland”. Jak przystało na utalentowanych kabareciarzy, do zabawy z powodzeniem wciągnęli również widownię.

Jak w przypadku każdego jubileuszu, jest to okazja nie tylko do wspomnień i podsumowań, ale też do określenia planów na przyszłość. – Chcielibyśmy zdobyć patronat jakiejś uczelni, wprowadzić nowe kierunki. Słuchacze naszego uniwersytetu najbardziej lubią zajęcia ruchowe, a my chcielibyśmy zachęcić do większej aktywności i udziału również w wykładach i spotkaniach. No i chcemy pozyskiwać sponsorów. Mogę zdradzić, ze właśnie jednego zyskaliśmy, a mianowicie miejskie wodociągi – powiedziała Beata Rybarczyk-Czajkowska.

Jubileuszowa gala Skarżyskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku to jedno z wielu wydarzeń tegorocznych Skarżyskich Dni Seniora. Z programem można zapoznać się tutaj: Skarżyskie Dni Seniora 2018.

Uniwersytet Trzeciego Wieku w Skarżysku działa od 2008 roku. Co roku uczestniczy w zajęciach około 250 słuchaczy. W zamierzeniu ma on nie tylko szerzyć wiedzę wśród osób starszych, ale również aktywizować ich i podtrzymywać więzi społeczne wśród tej grupy wiekowej. Słuchaczem SUTW może zostać każda osoba powyżej 50. roku życia, nieczynna zawodowo lub bezrobotna.

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here