W Skarżysku-Kamiennej również upamiętniono Godzinę „W”, czyli wybuch powstania warszawskiego. Mieszkańcy miasta przyszli na skrzyżowanie ulic Piłsudskiego i Krasińskiego. Skorzystali również z zaproszenia Muzeum im. Orła Białego.
Godzina „W”, czyli godzina 17.00 1 sierpnia 1944 roku, to moment rozpoczęcia powstania warszawskiego. Pamięta się o tym wydarzeniu nie tylko w stolicy kraju, ale i w wielu innych miejscach Polski. Również w Skarżysku-Kamiennej.
Od kilku lat, z inicjatywy kibiców skarżyskiego fanklubu Widzewa Łódź, na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Krasińskiego, czyli jednego z głównych w Skarżysku, odbywa się wydarzenie podobne do tego z Warszawy, również z jednego z najważniejszych skrzyżowań stolicy – ulicy Marszałkowskiej i Alei Jerozolimskich.
I tym razem, punktualnie o godzinie 17.00, zatrzymał się ruch samochodowy, zabrzmiały klaksony i odpalono białe i czerwone race. W powietrzu powiewało wiele flag narodowych.
Do tej inicjatywy kibiców przyłączają się też skarżyscy motocykliści. Mieszkańcy Skarżyska licznie przychodzą na skrzyżowanie. Z grubsza można oszacować, że było kilkaset osób.
W tym samym czasie w Muzeum im. Orła Białego rozległ się wystrzał armatni, który upamiętnił wybuch powstania warszawskiego. Potem, aż do zamknięcia muzeum tego dnia, wstęp był darmowy. Odwiedzający otrzymali też biało-czerwone opaski.
Hołd powstańcom oddali też strażacy Państwowej Straży Pożarnej. Zawyły syreny wozów strażackich. W siedzibach ochotniczych straży również zawyły syreny.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Godzina ta została nazwana Godziną „W”. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Było największą operacją militarną AK i jednocześnie największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR. Trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku klęską polskiej strony. Straty sił polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli, a wśród cywilnych mieszkańców liczba ofiar waha się od 150 a 200 tysięcy osób (za Wikipedią).