Rozpoczął się drugi sezon, kiedy możemy w Skarżysku-Kamiennej korzystać z rowerów miejskich. Od trzech tygodni są też dostępne hulajnogi Lime.
Pogoda jest coraz lepsza, więc można już śmiało korzystać z pojazdów dwukołowych. Kto nie ma własnych, może korzystać w Skarżysku z publicznych.
Rowery miejskie znów na ulicach Skarżyska
Od dziś, 27 marca 2024 roku, dostępne są dla na ponownie rowery miejskie. To już drugi sezon, kiedy możemy nimi jeździć po Skarżysku. Po raz pojawiły się w naszym mieście w zeszłym roku.
Jeśli o rowery miejskie chodzi, to w zasadzie nic się nie zmieniło względem poprzedniego sezonu. Mamy do dyspozycji tyle samo rowerów, tyle samo stacji, takie same zasady korzystania z nich oraz, co ważne, nie zmieniły się ceny za korzystanie z roweru miejskiego.
Jeśli zaś chodzi o zeszły rok, to jako ciekawostkę podajemy, za Miejskim Centrum Sportu i Rekreacji, które obsługuje rower miejski w Skarżysku-Kamiennej, że w pierwszym sezonie z roweru miejskiego w Skarżysku korzystało 715 użytkowników, którzy przejechali blisko 13 tysięcy kilometrów. W tym roku z pewnością ten wynik będzie pobity choćby z racji dłuższego sezonu.
Rowery miejskie w Skarżysku zadebiutowały 23 czerwca 2024 roku:
Rowery miejskie w Skarżysku już jeżdżą. Na mieście jest pięć stacji-wypożyczalni Roovee Park
W tym roku rowery miejskie zadebiutują też w Starachowicach. Będzie można z nich korzystać przy pomocy tej samej aplikacji, co w Skarżysku, czyli Roovee. Również w Kielcach można jej używać.
Hulajnogi Lime też już czekają w Skarżysku
Z kolei od 4 marca 2024 roku na mieście są już hulajnogi elektryczne Lime. Te pojazdy nie są obsługiwane przez MCSiR, a przez prywatną firmę. Lime przypomina o zasadach bezpieczeństwa przy korzystaniu z hulajnóg.
5 najważniejszych zasad poruszania się hulajnogami:
- Poruszaj się drogami dla rowerów. Jeśli nie są dostępne, wybieraj jezdnię z dozwoloną prędkością do 30 km/h, bądź, w innych przypadkach, chodnik.
- Jedź maksymalnie 20 km/h, a poruszając się po chodniku, dostosuj prędkość i ustępuj pierwszeństwa pieszym.
- Nigdy nie jedź pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających.
- Jedna hulajnoga = jedna osoba. Obowiązuje zakaz przewożenia dodatkowych osób, zwierząt czy ładunku.
- Parkuj hulajnogę w wyznaczonych do tego miejscach. W przypadku ich braku, zaparkuj hulajnogę równolegle do chodnika, jak najbliżej jego zewnętrznej krawędzi (najdalej od jezdni). Pamiętaj, aby pozostawiona szerokość chodnika nie utrudniała ruchu i była nie mniejsza niż 1,5 metra. Pamiętaj o osobach niewidomych i niepełnosprawnych.
Życzymy przyjemnego i BEZPIECZNEGO korzystania z rowerów i hulajnóg!