REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Kolejarze przeprowadzili kolejną odsłonę akcji w ramach kampanii „Bezpieczny Przejazd”. Tym razem odwiedzili Suchedniów. Z dwóch powodów. Jeden to niebezpieczny przejazd w okolicy dworca i jednocześnie cmentarza, a drugi to taki, że za kilka lat już nie będzie z nim problemów.

Przed nami długi weekend. Wyjątkowo niebezpieczny weekend, bo składają się na niego Dzień Wszystkich Świętych oraz Zaduszki, a potem jeszcze niedziela. Miliony Polaków wsiądą do aut, by odwiedzić groby bliskich. Po drodze będą mijać wiele przejazdów kolejowych. To miejsca wyjątkowo niebezpieczne, dlatego kolejarze od lat prowadzą akcję „Bezpieczny Przejazd”.

Kampania „Bezpieczny Przejazd” to akcja, którą prowadzą PKP Polskie Linie Kolejowe wraz ze wsparciem choćby Straży Ochrony Kolei. Ma ona na celu uświadamianie kierowców, jakie niebezpieczeństwo grozi im na przejeździe kolejowym, gdy nie zachowają ostrożności.

W Suchedniowie jest niebezpiecznie

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Kolejarze w tej odsłonie akcji odwiedzili Suchedniów. Tu, w okolicy dworca, w ciągu ulic Bugaj i Langiewicza znajduje się przejazd drogowy z przejściem dla pieszych przez torowisko. O tym, że jest to niebezpieczne miejsce, niech świadczy to, że właśnie podczas briefingu prasowego jeden z kierowców z piskiem opon zdążył zatrzymać się tuż przed opadającą rogatką. To miejsce będzie szczególnie niebezpieczne w Dzień Wszystkich Świętych, ponieważ znajduje się w bliskim sąsiedztwie suchedniowskiego cmentarza.

Drugi z powodów wyboru akurat Suchedniowa jest taki, że za kilka lat niebezpiecznych sytuacji w tym miejscu nie będzie. O tym piszemy niżej.

W Suchedniowie pojawili się rzecznik prasowy PKP PLK Piotr Hamarnik, Dyrektor Zakładu Linii Kolejowych PKP PLK w Kielcach Grzegorz Łukasik oraz Zastępca Komendanta SOK w Skarżysku Michał Herman. Kolejarz oraz funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei rozdawali kierowcom i pieszym materiały informacyjne. Dla oczekujących przed przejazdem przez tory w Suchedniowie mamy dobrą wiadomość. Za maksymalnie cztery lata tego problemu nie bezie. Z takiego obrotu sprawy cieszył się też były Starosta Skarżyski a obecnie Przewodniczący Rady Powiatu Skarżyskiego Jerzy Żmijewski, który również pojawił się w okolicy przejazdu.

O szczegółach piszemy niżej.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd kolejowy

Piotr Hamarnik przybliżył zasady, jakich należy się trzymać na przejazdach kolejowych. Podkreślił też, że trzeba stosować zasadę ograniczoną zaufania. Zarówno człowiek, jak i sprzęt, mogą zawieść.

Jak bezpiecznie pokonać przejazd – 5 żelaznych zasad

  • Kiedy zbliżasz się do przejazdu, zwolnij i zachowaj szczególną ostrożność;
  • Zawsze zatrzymuj się przed znakiem STOP lub migającym czerwonym światłem;
  • Gdy rogatki zamknęły się lub nawet dopiero opadają – nigdy nie próbuj ich omijać. Poczekaj, aż znowu będą w pełni podniesione, a sygnalizator się wyłączy – dopiero wtedy kontynuuj jazdę
  • Nie wjeżdżaj na tory, jeśli nie masz możliwości zjazdu z drugiej strony;
  • Jeśli jesteś zagrożony na przejeździe lub jesteś świadkiem niebezpiecznej sytuacji – skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK

Chcesz wiedzieć więcej, jak bezpiecznie pokonywać przejazdy kolejowe, zajrzyj tu:

https://bezpieczny-przejazd.pl/

W razie niebezpieczeństwa – szukaj Żółtej Naklejki PLK

To właśnie Grzegorz Łukasik zaprezentował wzór tzw. Żółtej Naklejki PLK. Naklejka taka znajduje się w obrębie każdego przejazdu kolejowego. Najczęściej jest naklejona na mechanizmie rogatki albo po wewnętrznej stronie krzyża świętego Andrzeja. Zawiera ona ważne informacje przydatne w razie pojawienie się niebezpiecznej sytuacji na torach.

Żółta Naklejka PLK zawiera:
indywidualny identyfikacyjny danego przejazdu (numer skrzyżowania)

numer alarmowy 112

numery telefoniczne do służb technicznych PLK w razie awarii

 

Żółta kolejka PLK na przejeździe w Suchedniowie

W razie niebezpiecznej sytuacji należy zadzwonić na nr 112 i podać numer przejazdu. Służby skierują wtedy pomoc w odpowiednie miejsce, jednocześnie zatrzymując lub spowalniając pociągi zbliżające się do takiego miejsca.

Grzegorz Łukasik poinformował, że od 1 czerwca 2018 roku na numer 112 zgłoszono ponad 40 tysięcy zdarzeń na przejazdach w Polsce. Ponad 1100 razy zatrzymano na nich ruch, a ponad 2 tysiące razy spowolniono go.

Kolejarze przypominają, że w razie utknięcia autem między zamkniętymi rogatkami można, a nawet należy je wyłamać i wycofać się w bezpieczne miejsce. Potem należy wezwać służby. Gdy widzimy uszkodzenia infrastruktury, należy dzwonić do służb technicznych.

Michał Herman również przekazał zasady zachowania na obiektach, zwłaszcza przejściach i przejazdach kolejowych. Jak poinformował, najczęściej winowajcami wypadków na przejazdach są uczestnicy ruchu drogowego lub piesi, a do częstych zdarzeń należy wjazd autem na tory przy zamykających się rogatkach.

Apelujemy o rozwagę na przejazdach kolejowych!

W Suchedniowie będzie wreszcie bezpiecznie

Drugi z powodów, dlaczego kolejarze pojawili się z akcją akurat w Suchedniowie, jest taki, że za kilka lat i zagrożenie w tym miejscu zniknie. Stanie się tak, ponieważ to miejsce zmieni się nie do poznania. PKP PLK właśnie ogłosiły przetarg na modernizację fragmentu linii kolejowej nr 8 biegnącej przez Suchedniów.

W ramach tej inwestycji zostanie przebudowany nie tylko peron stacji, ale dojdzie do całkowitej likwidacji obecnego przejazdu. Zastąpi go nowa infrastruktura.

O planach modernizacji linii kolejowej nr 8 na odcinku Skarżysko – Tumlin przeczytasz tutaj:

Wielka modernizacja linii kolejowej pomiędzy Skarżyskiem a Tumlinem za 800 milionów. W Suchedniowie będzie komunikacyjna rewolucja