REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Rzeźby i drzeworyty Andrzeja Kozłowskiego można zobaczyć w wielu miejscach Polski, również za granicą, a od piątku też w Miejskim Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej.

Regionalne motywy świętokrzyskie, przyroda, religia, a także miłość to tematy, jakie rzeźbi w drewnie Andrzej Kozłowski, mieszkający w Skarżysku-Kamiennej artysta.

Piątkowy wernisaż, zanim o sobie i swojej twórczości mówił artysta, zaczął się od występu Katarzyny Borek i Kingi Białek, które na fletach poprzecznych wykonały utwór „Polka włoska”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Andrzej Kozłowski opowiadał, jak zaczęła się jego przygoda ze sztuką – Moje pierwsze artystyczne ciągotki miałem już od dziecka, ale zająłem się na poważnie sztuką w 1973 roku, gdy zmarli moi rodzice. Wtedy w ten sposób odreagowałem to zdarzenie – powiedział.

Jak przyznał, początkowo umieszczał w swojej twórczości elementy oparte na mitologii, a potem pojawiały się wątki sakralne, przyrodnicze, aż wreszcie regionalne. Na wystawie można więc zobaczyć anioły, ptaki, czarownice oraz świętokrzyskie baby.

Największą satysfakcję cenionemu rzeźbiarzowi daje sprawianie radości odbiorcom jego sztuki. Aby tak się stało, trzeba, jak powiedział, zajrzeć w drewno duszą, a ingerować narzędziem.

I właśnie narzędzia i drewno Andrzej Kozłowski przyniósł na wernisaż wystawy, aby każdy mógł spróbować swoich sił. Z tej okazji skorzystało sporo osób, w tym dzieci.

Rzeźby Andrzeja Kozłowskiego można zobaczyć w wielu miejscach w kraju, w muzeach czy izbach regionalnych. Dużo znajduje się też w rękach prywatnych osób. Trafiły one także za granicę – do Chorwacji oraz, co szczególnie cieszy Andrzeja Kozłowskiego, do Belgii, gdzie zdobią Centrum Promocji Polskiej w Brukseli. Jak zdradził, całkiem niedawno jego twórczością zainteresowali się autorzy wystawy kultur światowych w Anglii.

Andrzej Kozłowski jest laureatem wielu nagród i wyróżnień na konkursach i festiwalach. Swoją wiedzą chętnie dzieli się na warsztatach. Rzeźbiarz jest członkiem Skarżyskiego Klubu Twórców SKART. Jego żona, Lucyna Kozłowska, jest z kolei cenioną wycinankarką.

Wystawa rzeźby Andrzeja Kozłowskiego będzie czynna do 25 sierpnia 2019 r.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to