Pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej muzyk jazzowy Andrzej Marchewka nie żyje. Zmarł w Krakowie w wieku 76 lat.
Andrzej Marchewka zmarł 26 sierpnia 2021 roku (podawana jest też data 27 sierpnia). Pod koniec życia miał kłopoty zdrowotne z sercem.
Urodził się w świętokrzyskiej wsi Ciekoty 9 grudnia 1944 roku. W latach 50. XX wieku jego ojciec dostał pracę w Zakładach Metalowych i rodzina przeniosła się do Skarżyska-Kamiennej. Zamieszkali na Górnej Kolonii.
Andrzej Marchewka ukończył szkołę średnią w zawodzie leśnika, potem podjął studia prawnicze, ale ich nie ukończył. Poświęcił się muzyce, a jego wybór padł na jazz i trąbkę. Zamiłowaniem do jazzu zaraził go inny znany skarżyski muzyk jazzowy Zbigniew Jaremko.
W Skarżysku-Kamiennej Andrzej Marchewka grał w zespołach Monsuny oraz Cztery i Pół. Po wyjeździe do Krakowa założył zespół Marchewka i Jego Buraki, potem przemianowany na Beale Street Band.
Andrzej Marchewka występował na licznych festiwalach jazzowych, z których często przywoził nagrody. Związany był z Piwnicą pod Baranami i klubem Pod Jaszczurami.
Poza nagraniami i koncertami ze swoim zespołem uczestniczył w nagraniach muzyki filmowej, między innymi do filmu „Vabank 2 czyli riposta”.
Andrzej Marchewka został pochowany w Chrzanowie. Jego koledzy ze sceny zagrali na jego pogrzebie.
W 2013 roku Andrzej Marchewka po raz ostatni wystąpił w Miejskim Centrum Kultury. Z inicjatywy Zbigniewa Jaremki odbył się wówczas koncert „Do Skarżyska wróć”. Na scenie wystąpili wówczas oprócz Andrzeja Marchewki: Adam Góralczyk, Ryszard Szkil (zmarły w 2022 roku), Zbigniew Jaremko (zmarły w 2022 roku), Leszek Sadko, Michał Szkil, Krzysztof Łopatka i Marek Bator. Na okoliczność koncertu powstała specjalna piosenka wykonana wspólnie przez wszystkich obecnych, z tekstem Zbigniewa Jaremki:
Do Skarżyska wróć!
Muzyka: Golec uOrkiestra
Transkrypcja tekstu: Zbigniew Jaremko
Gdy cię bieda wytarmosi
i wszystkiego masz już dosyć,
to Kamienna wnet przypomni się.
Bo ta ziemia Cię wydała,
rzeka do snu ci szumiała
a wiatr od gór wykołysał Cię.
Ref: Do Skarżyska wróć –
nad Kamienną nuć.
Bo kochamy, ponad wszystkie –
nasze Góry Świętokrzyskie.
Do Skarżyska – nad Kamienną wróć!
Chociaż mówią, że podróże
kształcą – lecz i one znużą,
gdy poczujesz poniewierki smak.
Usiądź wtedy przy strumyku,
w lesie albo na kamyku,
i posłuchaj – co Ci w duszy gra!
Gdy zjeździłeś kawał świata,
mitrężyłeś długie lata –
wróć i wsłuchaj się w Kamiennej szum.
Ona zaś się przekomarza
i to ciągle Ci powtarza:
DO SKARŻYSKA NAD KAMIENNĄ WRÓĆ!!!