Kawiarnia Literacka MCK: Anna Zakrzewska, „subtelna obserwatorka życia”, wydała kolejny tomik twórczości

545
Anna Zakrzewska
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Anna Zakrzewska była bohaterką Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej, a zapoznała uczestników ze swoją najnowszą książką pt. „Nie tracąc z oczu”.

W serii spotkań w Kawiarni Literackiej MCK ponownie przyszła kolej na Annę Zakrzewską. Sześć lat temu, w 2018 roku, prezentowała ona najnowszą wówczas swoją książkę „Dwa ogrody”. Teraz wydała kolejny tomik swojej twórczości, więc okazja do spotkania pojawiła się znów.

Nowa książka Anny Zakrzewskiej nosi tytuł „Nie tracąc z oczu”. Dominują w niej wiersze, ale znalazło się też miejsce i na prozę w postaci opowiadań. Autorka ceniona jest za swoje wrażliwe spojrzenie na otoczenie – świat i ludzi.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

To zresztą podkreśliła, otwierając spotkanie, Halina Osóbka-Wężyk, mówiąc, że  Anna Zakrzewska to subtelna obserwatorka życia ludzi i ich emocji.

Od przelania swoich emocji na papier Anna Zakrzewska, dziś opiekunka grupy Wiklina, zaczęła swoją przygodę z pisaniem i ten trend kontynuuje również najnowszym wydawnictwem.

Tradycyjnie, jak to w Kawiarni Literackiej bywa, główni bohaterowie mówią głównie o sobie, a ich dzieła czytają pozostali członkowie Grupy Literackiej Wiklina. I tym razem tak było. A warto pamiętać, że Anna Zakrzewska to obecna opiekunka grupy literatów ze Skarżyska i okolic.

Motyle

Kiedy byłam dzieckiem
chciałam je mieć na własność
kolorowe witraże
migotliwych istot
lepki trzepot skrzydeł
pochłaniały dłonie
moje serce biło na alarm
uwolniłam strach
pofrunęła lekkość serca
wtedy byłam dzieckiem.

gdy nadchodzi czas motyli
piję słońcem toast za życie

Anna Zakrzewska

W roli recytatorów wystąpili: Elżbieta Jach, Bożenna Kiełkiewicz, Marzanna Kruk, Agata Szlęk-Sitkiewicz, Małgorzata Biela, Wojciech Domagała, Maria Wrzeszczewicz, Ewa Michałowska-Walkiewicz, Donata Gibaszewska.

Jak zawsze też w Kawiarni Literackiej słowo mówione jest przeplatane słowem śpiewanym. Tym razem w roli śpiewających wystąpiły Anna Tchórzewska i Agata Szlęk-Sitkiewicz.

Anna Zakrzewska urodziła się w Skarżysku-Kamiennej. Jest absolwentką filologii rosyjskiej i pedagogiki kulturalno-oświatowej Wyższej Szkoły Pedagogicznej w Kielcach oraz emerytowaną nauczycielką Zespołu Szkół Zawodowych nr 1 w Skarżysku. Zadebiutowała literacko w 1988 roku. Wiersze publikowała w regionalnych czasopismach literackich oraz w almanachach.

Jej pierwszy samodzielny tomik poezji nosił tytuł „Usypiając niepokoje” (2015), a drugi, „Dwa ogrody”, wydała w 2018 roku. Najnowsze jej wydawnictwo to „Nie tracąc z oczu” (2024).

Skarżyska literatka  była nagradzana i wyróżniana w turniejach i konkursach, m.in. w:

  • Dyktando Futurologiczne DF+2021
  • XII Mazowiecki Konkurs Literacki w 2018 roku, gdzie zajęła drugie miejsce
  • Noworoczny Turniej Jednego Wiersza (Starachowice, 2015)
  • konkursy Jednego Wiersza i na limeryk Kawiarni Literackiej MCK
  • Jesienny Salon Literacki „Radostowej” (Kielce 2016)
  • Konkurs Jednego Wiersza na poetycko-muzycznym „Dachu” (Warszawa 2017)
  • Mazowiecki Konkurs Małej Formy Literackiej za opowiadania „Dwa ogrody” i „Chwile”

Anna Zakrzewska należy do Stowarzyszenia Autorów Polskich Oddział Warszawa, a od 2022 roku jest opiekunką Grupy Literackiej Wiklina.

Bohaterką kolejnej Kawiarni Literackiej będzie Sylwia Nadgrodkiewicz, która właśnie wydała książkę „Opowieści o dźwięku”. To spotkanie odbędzie się w piątek 7 czerwca 2024 roku o godz. 18.00 w sali kawiarnianej MCK, a jego uzupełnieniem będzie koncert kamertonowy w wykonaniu autorki.

Wstęp jest bezpłatny.

Już dziś zapraszamy!

Sylwia Nadgrodkiewicz, która właśnie wydała książkę „Opowieści o dźwięku”, będzie bohaterką Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej