REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Jak co roku w Skarżysku odbywają się wydarzenia w ramach Światowego Dnia Świadomości  Autyzmu. W tym roku po raz kolejny ulicami Skarżyska przeszedł Niebieski Marsz, a zwieńczyły go występy w Miejskim Centrum Kultury. Kolor niebieski symbolizuje autyzm.

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu obchodzony jest na całym świecie 2 kwietnia. Tego dnia przypadł lany poniedziałek, więc został on przesunięty o tydzień. W poniedziałek uczestnicy marszu, w liczbie kilkuset osób, wyruszyli spod Specjalnego Ośrodka Szkolna Wychowawczego nr 2 na ul. Spacerowej. To właśnie tam uczą się i mogą znaleźć pomoc dzieci z autyzmem.

Marsz przeszedł ulicami miasta, a przechodnie mijający go mogli dowiedzieć się o tym, czym jest autyzm. W marszu wzięło udział kilkaset osób, w tym dzieci z autyzmem, ich rodzice i wychowawcy, a ponadto przedszkolaki, uczniowie szkół oraz samorządowcy. Celem marszu było MCK, gdzie na scenie wystąpili podopieczni SOSW nr 2 oraz uczniowie skarżyskich szkół.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jako pierwsi na scenie pojawiły się dzieci z przedszkola „Pod Słoneczkiem” działającego przy SOSW nr 2, które z pomocą swoich nauczycieli i terapeutów zaprezentowały występ pt. „Odcienie błękitu”.

Po najmłodszych na scenie pojawili się starsi, uczniowie Gimnazjum nr 2 oraz jego absolwenci, którzy wystawili spektakl pt. „Brzydkie Kaczątko” przygotowany przez uczniów Natalię Dudę (choreografia), Dominika Żaka (muzyka) oraz nauczycieli Annę Chojnacką i Ewelinę Zagdan-Łabudę.

Tego dnia każdy występ był wyjątkowy, ale to 12-letni Kacper Czeski, który też ma autyzm, zachwycił publiczność najbardziej. Zaśpiewał piosenkę „Ja po prostu ma autyzm”, która była przeróbką hitu „Something Just Like This” zespołów Coldplay i The Chainsmokers. Kacprowi w przygotowaniu do porywającego występu pomagała jego wychowawczyni Bernadeta Malik.

Pomiędzy występami rozstrzygnięto i nagrodzono laureatów konkursów na temat autyzmu. W konkursie fotograficznym „Autyzm w kadrze” najlepsi okazali się:

  • 1. miejsce: Zuzanna Skuza, SP nr 7, za zdjęcie „Inna”
  • 2. miejsce: Adriana Walachnia; SP w Skarżysku Kościelnym, za zdjęcie: „Niewidzialne dziecko”
  • 3. miejsce: Nikola Ćmiel, SP w Skarżysku Kościelnym, za zdjęcie: „Za szkłem”
  • Wyróżnienia: Natalia Bodo, SP nr 7; Nikola Matusik, SP nr 2; Melania Andrejewska, SP nr 7.

Drugim konkursem zorganizowany z okazji Światowego Dnia Świadomości  Autyzmu był konkurs filmowy „Autyzm challenge”, a główną nagrodę zdobył Szkolny Klub Wolontariatu EsKaWu ze Szkoły Podstawowej w Skarżysku Kościelnym za film pt. „Niewidzialna”.

To jeszcze nie koniec tegorocznych wydarzeń mających na celu szerzenie wiedzy na temat autyzmu. Dyrektor SOSW nr 2 Mariusz Kawa poinformował, że podobne marsze odbędą się w Suchedniowie (19 kwietnia) i w Bliżynie (24 kwietnia). Wcześniej, bo 13 kwietnia, odbędzie się konferencja „Autyzm – jak odżywić  umysł i ciało?” (szczegóły tutaj: http://proskarzysko.pl/naukowo-o-autyzmie-i-chorobie-alzheimera-zapraszamy-na-konferencje/)

Organizatorzy dziękują:

  • Strzeleckiej Grupie Poszukiwawczo-Ratowniczej za opiekę medyczną
  • Pizzerii „Autorska” i Stowarzyszeniu Pomocy Osobom Niepełnosprawnych i Ich Rodzinom „PRAXIS” za ufundowanie nagród,
  • Bankowi Spółdzielczemu w Suchedniowie za wsparcie finansowe
  • Staroście Skarżyskiem Jerzemu Żmijewskiemu za patronat

Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został zainicjowany przez ONZ w celu propagowania wiedzy na temat tej choroby. W tym dniu można nie tylko wyrazić swoje poparcie dla osób autystycznych, ale także podnieść swoją wiedzę na temat autyzmu.  A ta jest w społeczeństwie relatywnie niewielka, a osoby dotknięte nim oraz ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi opiniami na swój temat.

Kliknij tutaj, aby dowiedzieć się więcej o autyzmie

Dzień ten obchodzony jest na całym świecie, a jego symbolem jest właśnie kolor niebieski. W tym dniu do akcji przyłączają się najsłynniejsze budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki. W Skarżysku na niebiesko rozświetla się budynek PGE Dystrybucja, która to firma jest partnerem Blue Day, oraz Miejskie Centrum Kultury.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to