Kilkusetosobowy i kilkusetmetrowy Niebieski Marsz dla edukowania o autyzmie. Taki był Blue Day 2024 w Skarżysku

565
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Blue Day, czyli Niebieski Dzień, odbywa się co roku w Skarżysku-Kamiennej z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Wszystko po to, aby jak najwięcej osób dowiedziało się, czym jest autyzm.

W czwartkowe przedpołudnie, 4 kwietnia 2024 roku, na ulicach Skarżyska zrobiło się niebiesko. To za sprawą ubrań, parasolek, balonów i innych gadżetów w kolorze niebieskim. Mieli je na sobie i ze sobą uczestnicy Niebeskiego Marszu. Wśród nich byli organizatorzy, samorządowcy, młodzież, a przede wszystkim osoby autystyczne wraz ze swoimi bliskimi.

Dlaczego kolor niebieski? Bo to kolor autyzmu

Niebieski Marsz i inne inicjatywy składają się na Blue Day, czyli Niebieski Dzień, jak w naszym mieście organizowany jest od kilkunastu lat. Tegoroczny marsz był trzynastym, ale wcale nie był pechowy. Na pewno za to przyczynił się do zwiększenia poziomu wiedzy na temat autyzmu.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Ta inicjatywa odbywa się z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, który przypada corocznie 2 kwietnia. Ten dzień i związane z nim działania mają, jak nazwa wskazuje, uświadamiać, czym jest autyzm.

Autyzm nie jest chorobą, a osoby autystyczne nie są chore. Są po prostu „inne”. Więcej o tym pisaliśmy tutaj:

Niebieski Marsz w Niebieskim Dniu: Autyści są tacy sami, tylko że „bardziej”

Niebieski Marsz 2024 przeszedł swoją najczęstszą trasą, czyli od Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 2 do Miejskiego Centrum Kultury. Start jest w SOSW 2, ponieważ to jedno z miejsc w naszym mieście, gdzie osoby autystyczne mogą liczyć na fachową opiekę. Działają tam m.in. szkoła oraz przedszkole dla dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

W MCK, również tradycyjnie, Blue Day miał swój finał. Jak zawsze obchodom Światowego Dnia Świadomości Autyzmu towarzyszy konkurs dla młodzieży ze szkół w Skarżysku i okolicy. Tegoroczny miał tytuł „Autyzm – świat, który warto poznać bliżej, czyli jak pracować z osobą autystyczną”.

Zwycięzcą tegorocznego została Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Integracyjnymi w Skarżysku. Scenariusz przygotował samorząd uczniowski. Nagrody otrzymali również uczniowie Szkoły Podstawowej w Lipowym Polu Skarbowym: Maja Rutkowska, Lena Kapusta, Hubert Szymczyk, Wojciech Ziarkowski, a także Marta Koperek ze Szkoły Podstawowej nr 7 w Skarżysku i Warsztat Terapii Zajęciowej Tęcza z ulicy Równoległej w Skarżysku.

Uczestnicy Niebieskiego Dnia obejrzeli też wystawę Julii Kwiecień z SOSW 2 oraz występy – przedszkolaków i uczniów klasy 1 podstawowej wraz z nauczycielkami oraz grupy w składzie: Maja Serek (I LO), Dominik Brzeziński (SP 13), Miłosz Wrona (I LO), Kordian Derlatka (ZSL Zagnańsk) oraz Marcin Derlatka.

Blue Day, który organizują Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy nr 2 oraz Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Umysłowo i Ich Rodzinom PRAXIS, odbył się dzięki wsparciu, jakiego udzielił Powiat Skarżyski w ramach Otwartego Konkursu Ofert na realizację zadań publicznych Powiatu Skarżyskiego w 2024 roku z zakresu edukacji. Był również dofinansowany ze środków Samorządu Województwa Świętokrzyskiego w 2024 roku oraz przez sponsora – Bank Spółdzielczy w Suchedniowie Oddział Skarżysko-Kamienna.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to