Mogiła patriotów na Borze przechodzi renowację

2673
Renowcja Mogiła na osiedlu Bór - renowacjana osiedlu Bór
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Trwają prace, dzięki którym miejsce spoczynku około 360 mieszkańców Skarżyska i okolic zyska należny sobie wygląd.

Zakres prac obejmuje:

  • renowację pomnika i płyt
  • wykonanie nowych schodów
  • odmalowanie bramy, ławek i barierek
  • odwodnienie terenu
  • wykonanie nowej tablicy informacyjnej
  • utwardzenie placu przed mogiłą
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jak informuje Izabela Szwagierek, rzecznik urzędu miasta, pieniądze na remont pochodzą z Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, środków wojewody świętokrzyskiego i pieniędzy własnych urzędu. – Łączny koszt to 34 tysiące złotych. Prace zakończą się we wrześniu – mówi. Prace wykonuje firma Magnolia.

Satysfakcji z przeprowadzenia renowacji nie ukrywa radny z osiedla Bór Grzegorz Łapaj, który zabiegał o jej wykonanie. – Poprawa wyglądu mogiły to nasza powinność wobec poległych. Teraz mogiła będzie wyglądać tak, jak powinna – mówi radny.

W mogile na Borze znajdują się ciała około 360 ofiar rozstrzelanych przez Niemców w czasie II wojny światowej. Na przełomie stycznia i lutego 1940 roku funkcjonariusze SS i policji niemieckiej aresztowali w Skarżysku ok. 420 osób. Po ciężkim śledztwie blisko 360 zatrzymanych zostało rozstrzelanych w dniach 12-16 lutego w na Borze. Pozostałych więźniów przewieziono do Radomia, a następnie w większości stracono lub deportowano do obozów koncentracyjnych. Pretekstem do przeprowadzenia akcji eksterminacyjnej było rozbicie miejscowych struktur Organizacji Orła Białego, lecz prawdopodobnie jej rzeczywistym celem była likwidacja polskiej elity społecznej i intelektualnej w Skarżysku.

Kliknij  w pierwsze zdjęcie, żeby uruchomić galerię, lub oglądaj przewijając stronę w dół

bor-mogila-renowacja-001bor-mogila-renowacja-003bor-mogila-renowacja-011bor-mogila-renowacja-004bor-mogila-renowacja-005bor-mogila-renowacja-008bor-mogila-renowacja-009bor-mogila-renowacja-007bor-mogila-renowacja-006bor-mogila-renowacja-010bor-mogila-renowacja-013Renowcja mogiły na osiedlu Bórbor-mogila-renowacja-012bor-mogila-renowacja-014