Kolarstwo górskie zwykle kojarzy nam się wyczynowym sportem – wyścigami po trudnym terenie. Tymczasem nawet my możemy uprawiać kolarstwo górskie dla własnej przyjemności. Nie musi to być sport wyczynowy, a po prostu rekreacja i spędzanie wielu chwil na świeżym powietrzu. Jak warto przygotować się do tego sportu i na co zwrócić uwagę?
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- jak zacząć uprawiać kolarstwo górskie
- jaki rower górski kupić dla własnego użytku
Początek wiosny to idealny czas na zaplanowanie aktywności fizycznej. Dni są coraz dłuższe i można pomyśleć o tym jak spędzić czas na świeżym powietrzu. Jedną z ciekawych i miłych rekreacji może być kolarstwo górskie. Niekoniecznie to wyczynowe, a to bardziej rekreacyjne, ćwiczące cały nasz organizm i usprawniające nasz układ ruchu.
Kolarstwo górskie dla początkujących
Na początku warto spróbować swoich sił na niewielkich trasach tak, by sprawdzić swoje możliwości oraz wytrzymałość naszego organizmu. Ne warto rzucać się na tak zwaną „głęboką wodę” i wybierać długich, trudnych tras. Jeśli nie jesteśmy przygotowani do długiego wysiłku fizycznego to lepiej wybierać krótkie, proste odcinki na łatwych trasach, gdzie będziemy mogli sprawdzić, czy rzeczywiście kolarstwo górskie jest tym, czego chcemy.
Nim w ogóle kupimy sprzęt dla siebie, warto na początek wypożyczyć sprzęt. Sklepy sprzedające profesjonalne rowery górskie często prowadzą także wypożyczalnię sprzętu. Wtedy możemy przekonać się, czy rzeczywiście jest to sport dla nas. Warto pamiętać też, że na początku może nam być nieco trudno, ale z czasem, kiedy nasz organizm przyzwyczai się do ruchu, a mięśnie wzmocnią się, kolarstwo górskie zacznie przynosić nam wielką przyjemność.
Zanim w ogóle wyruszymy na trasę, warto też poczytać blogi specjalistyczne zajmujące się kolarstwem górskim. Nie tylko tym wyczynowym, ale także rekreacyjnym. Dowiemy się krok po kroku jak przygotować się do pierwszej swojej górskiej wyprawy z rowerem. Na co zwrócić uwagę kompletując pierwszy sprzęt i czy rzeczywiście musimy wydać krocie na dzień dobry. Warto też pamiętać o tym, że prostych tras dla początkujących w kolarstwie górskim w naszym kraju jest sporo. Dobrze jest je wypróbować.
Rowery górskie dla początkujących i zaawansowanych
Pamiętajmy, że inny rower górski kupimy dla osoby początkującej, a zupełnie inny dla zaawansowanych. Rowery górskie MTB różnią się między sobą wieloma szczegółami. Powinniśmy się z nimi zapoznać przed zakupieniem konkretnego roweru dla nas. Jeśli już będziemy wiedzieć, że kolarstwo górskie jest tym, co chcemy zgłębiać i spędzać na tym nasz wolny czas. Możemy zacząć od najprostszego modelu roweru górskiego i wprawiać się w kolarstwo górskie stopniowo. Przy zwiększeniu swoich możliwości i umiejętności będziemy mogli przesiąść się na bardziej zaawansowany model roweru górskiego. Amatorzy kolarstwa znajdą między innymi modele nadające się do jazdy pod górę bądź te bardziej wyprofilowane do ostrego zjeżdżania w dół.
Kupując rower górski, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Są to przede wszystkim rama, zawieszenie, koła i hamulce. Rama musi być dopasowana do wzrostu i wagi kierowcy, a do tego lekka i wytrzymała. Z kolei odpowiednie zawieszenie zapewnia komfort i stabilność podczas jazdy po nierównym terenie. Dobierając koła, pamiętajmy, żeby były niezawodne i odpowiedniej wielkości, pasującej do naszego stylu jazdy. Hamulce z kolei muszą być skuteczne i bezpieczne w każdych warunkach.
Dobór roweru zależy od naszych indywidualnych preferencji. Warto też pamiętać, że rowery górskie dobrze nadadzą się także do prostszych tras, gdzie głównie będą przeważać szutrowe drogi. Dlatego, jeśli zależy nam na ruchu i aktywności na świeżym powietrzu, będzie to doskonały wybór.