Pochodzący z Suchedniowa dworek w Parku Etnograficznym w Tokarni
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

„Dworek z Suchedniowa. Koleje losu” to tytuł książki napisanej przez Łukasza Wołczyka. Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” zaprasza czytelników i miłośników historii Suchedniowa i regionu na spotkanie z jej autorem Łukaszem Wołczykiem.

Tytułowy dworek, niegdyś znajdujący się w Suchedniowie, a obecnie w Parku Etnograficznym w Tokarni historię ma bogatą. Nie wszystko w niej było znane. Zaradzić temu postarał się Łukasz Wołczyk, który napisał książkę „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”.

Celem, jaki przyświecał autorowi przy pisaniu książki, było zweryfikowanie i uzupełnienie tej historii. Czy dworek z Suchedniowa był kiedykolwiek dworem? Kiedy został wzniesiony i w jakich okolicznościach? Kto był jego fundatorem? Kto w nim mieszkał? Na takie pytania szukał odpowiedzi autor.

Przede wszystkim udało się zawęzić datę powstania budynku do lat 1849-1851, określić skąd mogło wynikać przekonanie o jego wzniesieniu w końcu wieku XVIII bądź też w 1812 roku, a także poszerzyć wiedzę na temat jednego z jego właścicieli – Wincentego Tarczyńskiego.


Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

O tych i innych odkryciach będzie można przeczytać w książce, a wstępnie dowiedzieć się podczas  spotkania autorskiego z Łukaszem Wołczykiem, które odbędzie się w sobotę 17 grudnia 2022 roku o godz. 15.00 w Suchedniowskim Ośrodku Kultury „Kuźnica” przy ul. Bodzentyńskiej 18. Wstęp jest wolny.

Wydawnictwo „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu” jest pierwszym krokiem dającym początek nowej serii monografii obiektów zabytkowych Muzeum Wsi Kieleckiej. Tę i inne książki wydane do tej pory przez muzeum będzie kupić podczas spotkania autorskiego.

Zapraszamy!

Muzeum Wsi Kieleckiej oraz Suchedniowski Ośrodek Kultury „Kuźnica” zapraszają czytelników i miłośników historii Suchedniowa i regionu na spotkanie z Łukaszem Wołczykiem, autorem książki „Dworek z Suchedniowa. Koleje losu”