REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Festyn, na który do Skarżyska Kościelnego zaprosiło Stowarzyszenie Przyjazne Skarżysko, był okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie do pomocy bezdomnym zwierzętom. Był też formą lekcji o tym, jak pomagać takim zwierzakom i jak zapobiegać ich bezdomności.

Bezdomnych zwierząt, głównie psów i kotów, jest wokół nas dużo. O wiele za dużo, a o istnieniu wielu z nich nawet nie wiemy. Wydaje się, że ratunkiem dla części z nich jest pobyt w schronisku czy w domu tymczasowym, ale to nie gwarantuje, że czeka je pomyślny los.

Sobotni festyn został zorganizowany, aby, z jednej strony, pomóc tym zwierzętom, które w schroniskach oczekują na przygarnięcie, a z drugiej, aby uświadamiać, jak przeciwdziałać nadmiernej prokreacji czworonogów, co sprzyja ich bezdomności.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Podczas festynu, który odbył się przy urzędzie gminy w Skarżysku Kościelnym, odbyła się więc zbiórka karmy dla zwierząt, która potem powędruje do schronisk i domów tymczasowych w okolicy. Dziś już wiadomo, że zebrano jej ponad 300 kilogramów. Zbiórka byłą nietypowa, ponieważ podczas festynu karma był swoistym środkiem płatniczym. Można nią było płacić w licytacjach i za korzystanie z części atrakcji.

Na licytacjach do zdobycia były rozmaite fanty, w tym obrazy Bogusława Jelonka, pakiet niemieckiej chemii gospodarczej czy bony na usługi do gabinetu tlenoterapii hiperbarycznej Oxy-Med.

Licytację poprowadzili wspólnie prezeska Stowarzyszenia Przyjazne Skarżysko Agnieszka Sieczka-Fidelak oraz lekarz weterynarii Remigiusz Cichoń. To nie jedyna rola, w jakiej na festynie wystąpił skarżyski weterynarz. Opowiadał on również o tym, jak pomagać zwierzętom, aby przyczynić się do zmniejszenia niekontrolowanego rozrodu, a tym samym do zmniejszenia skali bezdomności.

Remigiusz Cichoń zachęcał nie tylko do adopcji zwierząt, ale też do sterylizacji czworonogów. Zapewniał, że są to zabiegi całkowicie bezbolesne dzięki bardzo zaawansowanej medycynie weterynaryjnej. Przekonywał, że zwierzęta nie cierpią, a finalnie korzystają na pozbawieniu ich funkcji. Jak dodał, z drugiej strony brak sterylizacji i jednocześnie zapobieganie ciąży może powodować problemy u suczek i kocic, łącznie z pojawieniem się niebezpiecznych nowotworów.

Na festynie pojawiło się mnóstwo dzieci, więc było wiele atrakcji. Przed publicznością wystąpili finaliści I Skarżyskiego Internetowego Talent Show, a ponadto zaśpiewali Martyna Pawłowska, Katarzyna Borek, Urszula Cywińska, Przemysław Cichoń i Darek Bernatek.

Pojawili się też strażacy, którzy najmłodszym dali szansę spróbować strażackiego fachu. Motocykliści z grupy Świętokrzyscy Motórzyści urządzali przejażdżki. Były też stoiska animatorów Omega Party, rękodzielników oraz lokalnych firm – Mary Kay, Bravitacja i Oxy-Med. Był też nieodzowny saturator od skarżyskich wodociągów.

Na festynie dotyczącym zwierząt nie mogło zabraknąć zwierząt. Pokaz tresury zaprezentowali młodszy aspirant skarżyskiej policji Zdzisław Sasal i jego podopieczny Gabor, niezwykle inteligentny pies patrolowy rasy owczarek belgijski malinois.

Uwagę dzieci przyciągnęła też papuga Wiolinek, a jej właścicielka, Monika Stelmasiuk, czytała dzieciom bajki.

W niedzielę stowarzyszenie poinformowało o efekcie zbiórki, na dowód pokazując zdjęcie zebranej karmy:

Gdyby ktoś kiedyś stwierdził, że takie imprezy, jak nasza wczorajsza, nie mają sensu, oto dowód, że się myli. Nie możemy uwierzyć w to, co się stało. Zadziała się magia. Magiczne było wszystko: cudowni ludzie, rodzinna atmosfera, super atrakcje dla dzieci i dorosłych i oczywiście magiczna była pogoda – jak na zamówienie. Dzięki wszystkim ludziom wielkiego serca to po prostu musiało się udać. Na to wszystko znajdujemy tylko jedno słowo: DZIĘKUJEMY.

 

Karma zebrana na festynie w Skarżysku Kościelnym; fot. Stowarzyszenie Przyjazne Skarżysko

 

1 KOMENTARZ

Comments are closed.