REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Gniewosz plamisty, zagrożony wyginięciem i będący pod ochroną wąż, został zauważony w Skarżysku-Kamiennej. Do tej pory był prawie niespotykany.

Gniewosz plamisty, zwany inaczej miedzianką, to bardzo rzadki w Polsce wąż. Jest tak rzadki, że znajduje się w polskiej czerwonej księdze zwierząt, czyli rejestrze zagrożonych gatunków zwierząt na terenie Polski.

Gniewosz plamisty w Skarżysku

O tym, że gniewosz plamisty pojawił się w Skarżysku, poinformował na Facebooku znany skarżyski przyrodnik, były nauczyciel biologii, Andrzej Staśkowiak. Jemu o spotkaniu z wężem doniosła jedna z jego byłych uczennic, która napotkała go na swoim podwórku.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

– Swego czasu podawano jedno stanowisko występowania na Baraku. Ja natknąłem się na niego dwa razy, w tym raz na przejechanego na starej siódemce – mówi Andrzej Staśkowiak.

 

gniewosz plamisty miedzianka
Gniewosz plamisty, miedzianka; foto: Nicolas Weghaupt/Wikipedia

 

Gniewosz plamisty jest NIEJADOWITY

Gniewosz plamisty bywa mylony ze żmiją zygzakowatą. Plamy, jakie ma na ciele, mogą bowiem przypominać „zygzaki”, jakie ma żmija. Od żmii odróżnia go kilka cech, z których dla każdego z nas najważniejsza to ta, że jest zupełnie niegroźny, ponieważ jest niejadowity.

Gdy spotkamy gniewosza – oddalmy się i jemu również pozwólmy się oddalić

Gniewosz potrafi jednak nastraszyć osobę, która się na niego natknie, ponieważ „syczy” i w ten sposób „gniewa” się na człowieka, którego potraktuje jako intruza.

 

gniewosz plamisty miedzianka
Gniewosz plamisty, miedzianka; foto: Piet Spaans/Wikipedia

 

Od żmii odróżnia go jednak kilka istotnych cech – okrągła źrenica oka, łagodnie zaokrąglony pysk oraz słabo odgraniczona od reszty ciała głowa.

Gniewosz plamisty Żmija zygzakowata
Jadowitość NIEJADOWITY jadowita
Wielkość Mniejszy – do 90 cm Większa – do 120 cm
Źrenica Okrągła Pionowa
Głowa Mała, słabo wyodrębniona, zaokrąglony pysk Trójkątna, wyraźnie zaznaczona

Długość ciała dorosłych osobników gniewosza plamistego waha się od 60 do 75 cm, samica osiąga nawet 90 cm. Barwa ciała rdzawobrązowa lub brązowa, a u samic szara lub gliniastoszara. Na głowie oraz częściowo na karku widnieje plama w kształcie serca lub podkowy w kolorze ciemnobrązowym. Po bokach od nozdrzy przebiega ciemnobrązowy pasek, który przechodzi następnie w przedłużający się przedni odcinek ciała. Na grzbiecie wzdłuż środkowej linii występują 2 lub 4 rzędy plam. Ułożone są na przemian wzdłuż lub wszerz, czasami u niektórych osobników połączone są ze sobą, przypominając zygzak żmii zygzakowatej.

 

gniewosz zmija porownanie
Gniewosz plamisty i żmija zygzakowata – porównanie; źródło: Andrzej Staśkowiak/Facebook

 

Gniewosz ze Skarżyska trafił do rejestru

Tak się złożyło, że akurat teraz rejestrowaniem stanowisk występowania gniewosza plamistego w Polsce zajmuje się Towarzystwo Herpetologiczne „Natrix” z Wrocławia. Skarżyski gniewosz już został do niego zgłoszony.

 

 

Towarzystwo Herpetologiczne „Natrix” również udostepnia grafikę opisującą i porównującą występujące w Polsce węże, uwzględniając padalca, czyli jaszczurkę myloną z wężem.

 

Porównanie węży występujących w Polsce; źródło Towarzystwo Herpetologiczne „Natrix”

 

gniewosz plamisty miedzianka
Gniewosz plamisty, miedzianka; foto: Christian Fischer/Wikipedia

 

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to