Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Od kilku lat w Skarżysku Godzina „W” jest obchodzona w sposób szczególny. Mieszkańcy miasta spotykają się na skrzyżowaniu alei Józefa Piłsudskiego i ulicy Krasińskiego. Z roku na rok uczestników przybywa.

W niedzielę 1 sierpnia 2021 roku również spotkaliśmy się na jednym z największych skrzyżowań w Skarżysku, aby upamiętnić rocznicę wybuchu powstania warszawskiego. W tym roku mija 77 lat od tamtych chwil.

Tuż przed godziną 17.00 rozpadało się, ale to nie zniechęciło skarżyszczan w licznym jak co roku dziale w oddaniu hołdu bohaterom i ofiarom powstania w Warszawie.

Punktualnie o godz. 17.00 na skrzyżowaniu zatrzymał się ruch, zabrzmiał samochodowe klaksony, zapłonęły białe i czerwone race, a w powietrzu zatrzepotały flagi narodowe.

Spotkanie na skrzyżowaniu to inicjatywa kibiców ze skarżyskiego fanklubu Widzewa Łódź. Pomagają im motocykliści.

Godzinę „W” uczczono również w Muzeum im. Orła Białego, gdzie oddano trzykrotny  wystrzał armatni. Na mieście zawyły też syreny alarmowe.

Powstanie warszawskie to wystąpienie zbrojne przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim, zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Była to największa operacja militarna Armii Krajowej. Powstanie trwało 63 dni. Historycy przyjmują zazwyczaj, że straty ludności cywilnej wyniosły od 150 tys. do 200 tys. zabitych. Poległo  blisko 16 tys. żołnierzy – z czego 10 tys. poległych oraz 6 tys. zaginionych.

 

Więcej zdjęć na portalu Echo Dnia: https://bit.ly/3fj6jMO

4 KOMENTARZE

  1. Co trzeba mieć w głowie żeby na obchody rocznicy powstania 44 przyjechać ciężarówką z niemieckimi napisami o Egipcie? To nie jest żenada, to jest dno. Trzeba było niemieckie czołgi zaprezentować z zabitymi powstańcami. Czy w tym Skarżysku mieszkańcy nie widzą że uczestniczą w hucie chuliganów?

  2. „Spotkanie na skrzyżowaniu to inicjatywa kibiców ze skarżyskiego fanklubu Widzewa Łódź.” ??? Widzewa? A co do powstania w Warszawce ma Łódź? A może już zgoda z Legią?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here