Skarżysko-Kamienna tradycyjnie już upamiętni Godzinę „W”, czyli moment wybuchu powstania warszawskiego. Do uczczenia tego wydarzenia i pamięci ofiar zapraszają skarżyscy kibice Widzewa Łódź oraz Muzeum im. Orła Białego.
W tym roku, 1 sierpnia 2022 roku, minie 78 lat od wybuchu powstania warszawskiego. Rozpoczęło się ono 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00.
O tej właśnie godzinie w wielu miejscach w Polsce ten moment zostanie uroczyście upamiętniony. Będzie tak również w Skarżysku-Kamiennej.
Zobacz zdjęcia z Godziny „W” 1 sierpnia 2022 roku w Skarżysku-Kamiennej:
Godzina „W” w Skarżysku: Uczciliśmy pamięć powstańców warszawskich i ich heroiczny wysiłek
Kibice Widzewa Łódź ze Skarżyska zapraszają na Godzinę „W”
Jak co roku na upamiętnienie Godziny „W” zapraszają kibice ze skarżyskiego fanklubu Widzewa Łódź. Odbywa się ono na skrzyżowaniu alei Piłsudskiego i ulicy Krasińskiego w Skarżysku.
W poniedziałek, 1 sierpnia 2022 roku, o godz. 17.00 na tym skrzyżowaniu na kilka minut zostanie wstrzymany ruch samochodów i przy dźwiękach klaksonów zapłoną race.
Zapraszamy na to wydarzenie z flagami i barwami narodowymi.
Muzeum im. Orła Białego też upamiętni Godzinę „W”
Na rocznicę Godziny „W”, ale też i na kilka następnych zaprasza do siebie Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej.
W muzeum o godz. 17.00 wystrzeli jedno z muzealnych dział, a przez kolejne trzy godziny na muzealnym placu rozbrzmiewać będą piosnki związane z powstaniem warszawskim, a każdy otrzyma biało-czerwoną opaskę.
W godzinach. 17.00–20.00 wstęp do Muzeum Orła Białego będzie BEZPŁATNY.
Zapraszamy!
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godz. 17.00. Godzina ta została nazwana Godziną „W”. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Było największą operacją militarną AK i jednocześnie największą bitwą, stoczoną podczas II wojny światowej przez organizację podziemną z wojskami okupacyjnymi. Powstanie warszawskie było wymierzone militarnie przeciw Niemcom, a politycznie przeciw ZSRR. Trwało 63 dni i zakończyło się 3 października 1944 roku klęską polskiej strony. Straty sił polskich wyniosły ok. 16 tys. zabitych i zaginionych, 20 tys. rannych i 15 tys. wziętych do niewoli, a wśród cywilnych mieszkańców liczba ofiar waha się od 150 a 200 tysięcy osób (za Wikipedią).