REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Grzegorz Rak, mieszkający w Skarżysku pisarz zaprosił mieszkańców na spotkanie autorskie do biblioteki publicznej. Właśnie wydał swoją debiutancką powieść „Miłość w Rzeczniowie”.

Było to drugie w ostatnim czasie spotkanie autorskie Grzegorza Raka. Pierwsze odbyło się w Miejskim Centrum Kultury kilka tygodni wcześniej. Tym razem promocja książki odbyła się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Towarowej. To dla autora miejsce szczególne, ponieważ znajduje się na osiedlu, gdzie mieszka, a on sam jest bardzo częstym gościem biblioteki.

Grzegorz Rak od ponad 20 lat mieszka w Skarżysku, właśnie na Kamiennej, a pochodzi z tytułowego Rzeczniowa, wsi położonej obecnie w województwie mazowieckim, a niegdyś w świętokrzyskim. Tam autor się wychował i tam spędził dzieciństwo.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Na spotkanie do biblioteki autor zaprosił dwoje literatów, Barbarę i Szczęsnego Wrońskich, małżeństwo poetów z Kielc. To właśnie oni czytali fragmenty „Miłości w Rzeczniowie”. Gości przywitała Iwona Kowaleska, dyrektor biblioteki, która autora określiła mianem „swojego” z racji częstych wizyt w bibliotece, a sama powieść jaką ciekawą historię napisaną barwnym językiem bogatym w… opisy erotyczne.

Fabuła powieści osadzona jest w czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Poza perypetiami dotyczącymi życia osobistego, bohater musi zmagać się więc z realami PRL-u. – Bohater uwikłany jest w różne sytuacje, wielokrotnie staje przed dylematami życiowymi. Jego historia przeistacza się w horror, tragedię człowieka zmuszonego do szokujących wyborów – powiedział Szczęsny Wroński.

Grzegorz Rak przybliżył zebranym swoją rodzinną wieś, zarówno taką, jaką pamięta ja z czasów młodości, jak i we współczesnym wydaniu. – Dziś to nowoczesna gmina, gdzie żyją fajni ludzie. Zajmują się uprawą owoców. Przyjezdni wytrzeszczają oczy, gdy widzą, jak wygląda i jak się tam żyje – mówił.

Grzegorz Rak urodził się w Rzeczniowie, gdzie spędził dzieciństwo. Obecnie mieszka w Skarżysku. Od lat angażuje się działalność kulturalną, pracował w Wojewódzkim Domu Kultury w Kielcach oraz Centrum Kultury i Sportu w Chęcinach. Wcześniej działał w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, angażował się w rozmaite działania kulturalne, w tym zainicjowanie tzw. premier studenckich w kieleckim Teatrze im. Stefana Żeromskiego.