Hanna Zdanowska z wizytą w Skarżysku. Skarżysko poszło śladem Łodzi

1180
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Hanna Zdanowska, prezydent Łodzi, odwiedziła Skarżysko-Kamienną. Spotkała się z prezydentem Skarżyska Konradem Krönigiem i posłanką Marzeną Okłą-Drewnowicz. Mówiła między innymi o budżecie obywatelskim.

Hanna Zdanowska, która od 2010 roku jest prezydentem Łodzi, przybyła z wizytą do Skarżyska. W urzędzie miasta spotkała się z prezydentem Konradem Krönigiem oraz posłanką PO Marzeną Okłą-Drewnowicz.

hanna zdanowska
Hanna Zdanowska

– Rozmawialiśmy o realiach pracy w samorządzie. Choć Skarżysko i Łódź to dwa bardzo różne miasta, to problemy mamy podobne. Teraz problemem jest, jak w dobie pandemii koronawirusa radzić sobie z problemem zmniejszonych przychodów samorządów – powiedział prezydent Krönig.

Hanna Zdanowska przyznała, że nie tylko miasta wielkości Skarżyska, ale i największe miasta Polski, jak Łódź, mają ten problem.

REKLAMA
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski
Dziękuję za Wasze poparcie. Bądźmy razem. Budujmy wspólnie  - Bartosz Bętkowski

– Obecna sytuacja jest katastrofalna. Na samorządy spadają nowe zadania, ale brak za tym finansowania. Nie dostajemy rekompensaty i ograniczamy w ten sposób możliwość realizowania marzeń naszych mieszkańców. W obecnej sytuacji, przy zaciskaniu pasa, samorząd może przestać istnieć, a samorząd to kwintesencja naszych małych ojczyzn – powiedziała.

Hanna Zdanowska poprzednio była w Skarżysku niemal równe siedem lat temu. Mówiła wtedy, jak ważnym elementem zarządzania miastami, jest aktywność obywatelska, na przykład w postaci budżetu obywatelskiego. W Łodzi budżet obywatelski jest od 2013 roku i miasto to jest jednym z prekursorów tej formy aktywizacji społeczeństwa w Polsce.

W Skarżysku po raz pierwszy wybieraliśmy w ten sposób inwestycje do realizacji w 2015 roku.

– W tym roku wstrzymaliśmy realizację budżetu obywatelskiego. Gdy poradzimy sobie z koronawirusem, budżet obywatelski w Skarżysku wróci. Ja budżet obywatelski w Skarżysku zacząłem i dopóki będę prezydentem, budżet ten w Skarżysku będzie – powiedział prezydent.

Prezydent Krönig dodał, że w przypadku dobrej kondycji budżetu miasta, niewykluczone jest, że w przyszłym roku pula zostanie podwojona o kwotę z tego roku. W tym roku budżet obywatelski w Skarżysku został zawieszony z powodu trudnej sytuacji finansowej wywołanej pandemią koronawirusa. Od początku istnienia, na budżet obywatelski w Skarżysku przeznaczane jest 400 tysięcy złotych.

– W 2013 roku Hanna Zdanowska była w Skarżysku i promowała ideę budżetu obywatelskiego. Nasze miasto skorzystało z tej idei i wprowadziło budżet u siebie, choć nie musiało – powiedziała posłanka Marzena Okła-Drewnowicz, przypominając, że dobra współpraca na linii rząd-samorządy objawiła się także w postaci remontów dróg lokalnych, budowy Orlików, plac zabaw, tzw. radosnych szkół czy klubów seniora.

– Tego by nie było, gdyby nie współpraca rządu poprzedniej koalicji z samorządami. Trzeba walczyć, żeby samorządy rozwijały się, i nie wolno, żeby ktokolwiek podniósł rękę na samorządy – dodała parlamentarzystka Platformy Obywatelskiej.

Konrad Krönig, prezydent Skarżyska-Kamiennej

Marzena Oka-Drewnowicz, posłanka Platformy Obywatelskiej

1 KOMENTARZ

  1. Haniu nie lubią Ciebie w mieście UĆ to przybyłaś to miasta Skarżysko ?
    Marzenka opowiedziała o Michale / Nie ? Powinna to sensacyjna historia 🙂
    PS. Nie bądź aż tak samokrytyczna: marzenia mieszkańców spełniacie co do joty – nie ma was już coraz bardziej 🙂

Comments are closed.