REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„I Warszawa nie zawiodła” to tytuł wystawy opisującej Bitwę Warszawską, decydującą potyczkę w wojnie polsko-bolszewickiej. Wystawę otwarto w 100-lecie wydarzeń z 1920 roku.

Mija właśnie sto lat od wydarzeń, które uważane są przez wielu historyków za jeden z najważniejszych momentów w nowożytnej historii. Sukces ofensywy radzieckiej mógł zmienić oblicze nie tylko Europy.

Stało się inaczej, a słów „I Warszawa nie zawiodła” użył marszałek Józef Piłsudski, oceniając w ten sposób postawę mieszkańców stolicy w zmaganiach z Armią Czerwoną.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Warto wiedzieć, że bitwie warszawskiej brało udział wielu mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i okolic. Ich losy bada historyk Krzysztof Zemeła. Jak mówi, udało mu się do tej pory zgromadzić ok. 70 nazwisk. Wśród żołnierzy wielu to ochotnicy, a szczególnie dużo w tym gronie było uczniów. Na wystawie zobaczymy afisze nakłaniające do wstępowania do wojska, które, jak widać, okazały się skuteczne.

Wernisaż wystawy „I Warszawa nie zawiodła” odbył się 15 sierpnia 2020 r., w dniu Święta Wojska Polskiego ustanowionego dla upamiętnienia Bitwy Warszawskiej. Na wystawę zapraszali zastępca prezydenta Skarżyska Krzysztof Myszka i dyrektor muzeum Grzegorz Bień.

Wystawa „I Warszawa nie zawiodła” czynna będzie do końca roku w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, przy ul. Słonecznej 90. Wstęp w cenie biletu wstępu do muzeum.

Właścicielem wystawy jest warszawskie Archiwum Państwowego, a materiały do niej udostępnili między innymi Narodowe Archiwum Cyfrowe, Narodowe Centrum Kultury, Centralne Archiwum Państwowe i Instytut Józefa Piłsudskiego w Nowym Jorku.