Jak dbać o pralkę? Sprawdzone sposoby na czyszczenie i konserwację

782
jak czyscic pralke
Jak dbać o pralkę?
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Pralka to sprzęt, bez którego trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie. Jeśli chcesz, by posłużyła ci przez długi czas, nie tylko wybierz odpowiedni model, ale przede wszystkim – odpowiednio o niego dbaj! Dowiedz się, o czym powinieneś pamiętać, by urządzenie działało jak nowe przez wiele lat!

Jak wybrać odpowiednią pralkę?

Zanim dowiesz się, jak zadbać o swoją pralkę, upewnij się, że wiesz, jak wybrać właściwy model. Staraj się zdecydować na model sprawdzonego producenta – pomocne będą opinie użytkowników i recenzje wideo, które mogą zasugerować, jak sprzęt sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Jeśli możesz, szukaj propozycji wyposażonej w innowacyjne technologie. Masz wówczas pewność, że ubrania będą odpowiednio doprane! Przyjrzyj się także takim aspektom, jak klasa energetyczna i zużycie wody. Pralka to sprzęt, który będzie w ciągłym użyciu – dobrze, by nie generowała zbyt wysokich rachunków!

Mając na uwadze powyższe kwestie, łatwo ci będzie odpowiedzieć na pytanie, jaka pralka będzie najlepsza. Bezawaryjne działanie to jeden z największych atutów urządzenia – upewnij się jednak, że robisz wszystko, by sprzęt pracował bez usterek!

Jak dbać o pralkę? Najważniejsze kwestie

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Dbanie o pralkę może kojarzyć się z czasochłonnymi zabiegami, które sprawią, że cały proces pozbywania się plam będzie jeszcze bardziej skomplikowany. Tymczasem podstawowe dbanie o pralkę oznacza po prostu użytkowanie sprzętu zgodnie z instrukcją – poczynając od właściwego podłączenia! Jeśli nie masz w tym doświadczenia, lepiej skorzystać z pomocy fachowca. Zwracaj uwagę na to, co wkładasz do pralki – dokładnie opróżniaj kieszenie i zważaj, by w środku nie pozostały metalowe elementy, które mogą uszkodzić bęben. Pamiętaj również, by zadbać o użycie właściwego detergentu – upewnij się, że specyfik, który chcesz dodać do pralki, faktycznie jest do tego przeznaczony.

Nie powinieneś też zapominać o ścisłym przestrzeganiu limitu załadunku pralki. Regularne przeładowywanie urządzenia może skończyć się awarią! Zwracaj też uwagę na prawidłową pracę pralki – jeśli zauważysz coś niepokojącego, możesz sprawdzić sposób postępowania w instrukcji obsługi lub skonsultować się z ekspertem.

Prawidłowe czyszczenie pralki – kluczowe zasady

Jak czyścić pralkę? Przede wszystkim regularnie! Tylko wtedy masz pewność, że prawidłowo troszczysz się o swoje urządzenie. Uporządkuj też przestrzeń wokół sprzętu – wycieraj podłogę, jeśli pralka ustawiona jest blisko prysznica – jej nadmiar może przyczynić się do korodowania urządzenia.

Co trzeba czyścić w pralce?

  • Filtr – dobrze pamiętać o tym chociaż raz na trzy miesiące. Zatrzymuje on bowiem zanieczyszczenia, które trzeba regularnie usuwać. Samo czyszczenie filtra nie jest skomplikowaną czynnością – wystarczy trochę wprawy! Pamiętaj, by przed włożeniem filtra z powrotem do pralki dokładnie go osuszyć.
  • Szufladę na detergenty – niektórzy radzą, by dokładnie ją czyścić po każdym użyciu, w praktyce dobrze mieć bardziej realistyczne podejście i założyć porządki raz w miesiącu. Pozbędziesz się w ten sposób resztek detergentów, które mogły osiąść na ściankach szufladki.
  • Uszczelki – tam mogą gromadzić się zabrudzenia i szkodliwe bakterie. Dobrze czyścić je raz w miesiącu. Jak? Najlepiej wodą – a potem dokładnie wysuszyć za pomocą papierowego ręcznika.
  • Bęben – jest narażony na osadzanie się kamienia, dlatego nie pomijaj go w dbaniu o czystość pralki! W czyszczeniu tego elementu sprawdza się soda oczyszczona lub ocet. Sprawdź też zalecenia producenta spisane w instrukcji.
  • Panel sterowania – możesz łatwo zapomnieć o tym, ale na panelu sterowania osadzają się zanieczyszczenia i bakterie. Dlatego regularnie czyść ten element urządzenia, korzystając z odpowiednich detergentów.

Dbanie o pralkę pozwoli ci cieszyć się sprzętem przez wiele lat. To nie tylko wygoda, ale i oszczędność. Bezawaryjne działanie urządzenia to nie tylko kwestia odpowiedniego doboru modelu, ale także stosowania się do wskazówek producenta zawartych w instrukcji. Sprawdź polecane pralki w MediaMarkt, przeczytaj opinie użytkowników i zdecyduj, który sprzęt będzie najlepszym wyborem do twojej łazienki!

 

Materiał powstał we współpracy z Mas Media