Nie żyje Jerzy Krauze, regionalista, pasjonat historii Skarżyska

3609
jezry krauze skarzysko
Jerzy Krauze
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

W wieku 96 lat zmarł Jerzy Krauze. Pochodzący ze Skarżyska-Kamiennej regionalista i pasjonat historii, w szczególności dziejów naszego miasta. Napisał wiele książek na temat naszego miasta.

Jerzy Krauze zmarł 11 sierpnia 2019 roku w Warszawie. Urodzony w Skarżysku, od lat zamieszkiwał w stolicy. Jest autorem i współautorem licznych publikacji, w tym wielu dotyczących historii Skarżyska.

Był współzałożycielem Koła Przyjaciół Skarżyska-Kamiennej w Warszawie, laureatem nagrody „Powiatowe Dęby”.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Wśród jego książek należy wymienić w szczególności:

  • „Miasto kolejarzy nad Kamienną” napisaną wspólnie z Marcinem Medyńskim
  • „Kina Skarżyska-Kamiennej 1909–2004”
  • „O budowie traktów bitych w Królestwie Polskim ze szczególnym uwzględnieniem drogi Warszawa–Kraków” wydaną w cyklu „Znad Kamiennej”
  • „Zakłady zbrojeniowe w Skarżysku-Kamiennej w latach 1923–1939”
  • „Franciszek Jan Pogonowski. Życie i działalność Fr. J. Pogonowskiego”

Pogrzeb Jerzego Krauze odbędzie się 20 sierpnia 2019 roku o godz. 12.00 w Warszawie na cmentarzu przy ul. Wolskiej 138/140.

Cześć Jego pamięci!

Jerzy Krauze – regionalista, kronikarz i wielki przyjaciel naszego miasta. Urodził się 17 listopada 1923 r., od 1925 r. mieszkał w Skarżysku-Kamiennej, gdzie jego ojciec Julian Krauze pracował w Fabryce Amunicji. Uzyskał maturę w Gimnazjum im. Augusta Witkowskiego. W okresie II wojny światowej działał w skarżyskiej konspiracji („Polska Niepodległa”, Armia Krajowa), ukończył tu konspiracyjną podchorążówkę. Po wojnie studiował w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, później pracował w Instytucie Gospodarki Komunalnej i przedsiębiorstwach handlu zagranicznego.

Po przejściu na emeryturę został zastępcą redaktora naczelnego „Zeszytów Kombatanckich”, wydawanych przez Ogólnokrajowe Środowisko Żołnierzy AK Korpusu „Jodła”; opublikował tam m.in. biografie mieszkańców Skarżyska-Kamiennej. Publikował też w Gazecie Skarżyskiej, Tygodniku Skarżyskim i na lokalnych portalach internetowych – głównie teksty dotyczące biografii skarżyskich działaczy społecznych i niepodległościowych oraz dziejów miasta i okolic w okresie międzywojennym i II wojny światowej.

Poświęcił się opracowywaniu publikacji dotyczących dziejów Ziemi Skarżyskiej i jej mieszkańców. Jest autorem, współautorem lub wydawcą szeregu publikacji, w tym monografii zakładów zbrojeniowych Skarżyska-Kamiennej w latach 1923–1939, węzła kolejowego Skarżysko w latach 1919–1945 oraz skarżyskich kin. Interesował się i chętnie angażował w bieżące sprawy miasta i okolic, m.in. był pionierem i jednym z orędowników przeniesienia w godne miejsce pomnika odzyskania dostępu do morza i XV-lecia niepodległości, czynnie wspierał rekonstrukcję zbiornika wodnego Bzin, zabiegał o zrozumienie władz PKP dla znaczenia skarżyskiego węzła kolejowego i o lepsze połączenia komunikacyjne miasta.

Popularyzował dzieje Skarżyska-Kamiennej, biorąc udział w wykładach w mieście i poza nim (m.in. w Radomiu i Warszawie). W 2010 r. został laureatem nagrody „Powiatowe Dęby” za osiągnięcia w dziedzinie kultury.

jerzy krauze historia
Jerzy Krauze (z lewej) uczestniczył w debacie historycznej „Dlaczego u nas?”, która odbyła się w MCK w 2013 roku. Obok Marcin Medyński