Kawiarnia Literacka pełna kwiatów. Barbara Obara opowiadała o Rejowie, jego przyrodzie i swojej twórczości

1152
Barbara Obara
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Barbara Obara była bohaterką kolejnej edycji Kawiarni Literackiej Miejskiego Centrum Kultury w Skarżysku-Kamiennej. Kawiarni tak naprawdę literacko-malarskiej. I pełnej kwiatów.

Barbara Obara należy zarówno do Grupy Literackiej Wiklina, jak i Skarżyskiego Klubu Twórców SKART, dlatego ta edycja Kawiarni Literackiej była podzielona na dwie sale.

W obu dominowały akcenty przyrodnicze, a szczególnie kwiaty. Barbara Obara mieszka na Rejowie, więc kontakt z przyrodą w najlepszym wydaniu ma na wyciągnięcie ręki.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

I to właśnie przyroda dominuje zarówno w jej twórczości malarskiej, jak i literackiej. Na płótnach najwięcej uwiecznia kwiatów, uzupełniając tematykę krajobrazami i portretami.

Barbara Obara napisała też dwie książki adresowane głównie do młodych czytelników:

  • Rejów albo raczej Raj-ów w opowiadaniach
  • Hrabiowska filiżanka

Pierwsza z nich to wielka pochwała piękna przyrody naszego malowniczego osiedla. To właśnie o tych dwóch książkach opowiadała bohaterka wieczoru. Uczestnicy dowiedzieli się, że dużą inspiracją dla jej twórczości były przygody jej dzieci, Agnieszki i Marka, w tym pamiętniki pisane przez córkę we wczesnych latach szkoły podstawowej.

Barbara Obara podkreślała piękno osiedla, na którym mieszka:

Pomimo tylu lat wciąż się zachwycam Rejowem i chłonę jego piękno. Wciąż zauważam coś urzekającego i cały czas pragnę być jak najbliżej piękna stworzonego przez naturę. Na Rejowie się nie nudzę. Każda chwila, każdy dzień, każda pora roku są inne.

Z tego zachwytu wypływa radość życia i chęć dzielenia się nią. Od zawsze lubiłam pisać. Pisanie zawsze sprawiało mi radość. Gdy dzieci były małe, pisałam dla nich bajki. Książka „Rejów albo raczej Raj-ów” opowiada właśnie o moich dzieciach.
Barbara Obara

Dowiedzieli się także, że Barbara Obara, choć z wykształcenia jest ekonomistką, to poświeciła się naukom humanistycznym i pedagogice. Jej zamiłowanie do książek i pisania nie dziwi, bo pracowała jako bibliotekarka w Szkole Podstawowej nr 3 w Skarżysku.

To właśnie uczniowie tej szkoły pojawili się w kawiarni MCK i czytali fragmenty książki: Nadia Wiącek, Gabriela Grzegorska, Oliwia Samiec, Nina Bożek, Antoni Koselnik, Lena Lisowska, Julia Frączek i Wanessa Miernik. Fragmenty czytały też koleżanki Barbary Obary z Wikliny – Elżbieta Jach i Bożenna Kiełkiewicz.

Przed publicznością, która licznie przybyła na spotkanie wystąpili również młodzi skarżyszczanie przygotowani przez obecną bibliotekarkę i nauczycielkę SP 3 Małgorzatę Skuzę – Łucja Kruk, Julia Wiśnios i Małgorzata Mańkowska. Zaśpiewała także Grażyna Suligowska.