„Gimnazja są OK” – Klub Obywatelski zorganizował spotkanie w obronie gimnazjów

1912
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zainicjowane przez Platformę Obywatelską Kluby Obywatelskie organizują w całym kraju podobne spotkania. W czwartek przyszła kolej na Skarżysko.

Była to już druga w naszym mieście w ciągu ostatnich dni dyskusja na temat planowanej przez rząd Prawa i Sprawiedliwości reformy oświaty. We wtorek na temat likwidacji gimnazjów dyskutowali w urzędzie miasta: prezydent i jego zastępca, radni oraz dyrektorzy szkół.

Z kolei w czwartkowym spotkaniu, które odbyło się w Miejskim Centrum Kultury, pod nazwą „Edukacja na rozdrożu”, w roli prelegentów wzięli udział: Ewa Baińska, nauczycielka i dyrektor Prywatnego Zespołu Szkół, Krzysztof Myszka, zastępca prezydenta miasta, oraz Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obecna była również posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Krzysztof Myszka, któremu podlega skarżyska oświata na poziomie szkół podstawowych i gimnazjów, podobnie jak dwa dni wcześniej, przedstawił argumenty przemawiające przeciw reformie, łącznie z argumentem w postaci dobrze przeprowadzonej reorganizacji oświaty w Skarżysku przed obecnym rokiem szkolnym. – Zmiany w naszym mieście były udane. Gimnazja funkcjonują dobrze i dalej powinny istnieć – powiedział.

Ewa Baińska przekonywała, że przeprowadzona 17 lat temu reforma przywracająca w Polsce gimnazja była lepiej przygotowana i sami nauczyciele zostali wówczas przez ministerstwo do niej lepiej przygotowani. Jej zdaniem likwidacja gimnazjów niewiele zmieni, a istniejące problemy pozostaną. – Nie przekreślam całej planowanej reformy, bo są w niej też dobre rozwiązania. Oświatę trzeba zmieniać, bo do tego zmusza życie. Ale wątpię, czy potrzebna jest nam reforma systemowa. Gdyby pieniądze, które pochłonie planowana reforma trafiały do szkół, zrobilibyśmy za nie 100-krotnie więcej – przekonywała.

Sławomir Broniarz wypowiadał się w podobnym tonie, jednocześnie zarzucając ministerstwu zbytni „centralizm”, gdzie wiele decyzji zapada bez konsultacji z kuratoriami, związkami i samymi szkołami.

Obecni na spotkaniu mieszkańcy, nauczyciele i dyrektorzy generalnie bronili obecnego kształtu szkolnictwa podstawowego i gimnazjalnego, wskazując na to, że gimnazja, które miały być porażką, jednak się sprawdziły i przynoszą skutek w postaci wysokich wyników polskich uczniów na tle ich rówieśników z Europy.

Część wypowiadających się twierdziła jednak, że zarówna ta, jak i reforma sprzed 17 lat, były niepotrzebne, i że polski system edukacji należy wzorować na zachodnioeuropejskich, choćby na fińskim, uznawanym za najlepszy na świecie.

Posłanka Okła-Drewnowicz zwracała uwagę na los uczniów, czekające ich nagłe zmiany, nauczanie w różnych trybach i wyraziła obawę, czy sobie z tym aby na pewno poradzą.

Kliknij i zobacz relację z dyskusji o likwidacji gimnazjów, która odbyła się  w urzędzie miasta

Klub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjówKlub Obywatelski - Gimnazja są OK - spotkanie przeciw likwidacji gimnazjów

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to