„Historia bez cenzury”, najpopularniejszy kanał historyczny na YouTube w najnowszym odcinku pt. „Geniusze w sutannach” wymienia księdza profesora Włodzimierza Sedlaka. Ten duchowny, a jednocześnie naukowiec, dzieciństwo i lata nastoletnie spędził w Skarżysku-Kamiennej, a z naszym miastem związał się już na resztę życia.
„Historia bez cenzury” to najpopularniejszy polski kanał tego typu na YouTube. Filmy prowadzone przez Wojciecha Drewniaka nie tylko przybliżają historię, ale dodają do tego swoistą dawkę humoru.
Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak został jednym z bohaterów odcinka pt. „Geniusze w sutannach” wyemitowanego w wigilię Bożego Narodzenia 2020.
Włodzimierz Sedlak i inni geniusze w sutannach
Ksiądz Sedlak wymieniany jest w gronie wielu światłych umysłów, których łączyło, poza stanem duchowieństwa, również zamiłowanie do nauki i sukcesy na tym polu.
Zanim posłuchamy o naszym skarżyskim „geniuszu w sutannie”, Wojciech Drewniak wymienia między innymi takich naukowców-duchownych jak:
- Lazzaro Spallanzani – badacz przyrody, w tym zapładniania, echolokacji
- Papież Grzegorz XIII – zainicjował jedno z pierwszych obserwatoriów astronomicznych w Europie, obserwacje wykorzystał przy reformie kalendarza
- Maksymilian Hell – astronom
- Georges-Henri Lemaître – twórca hipotezy Wielkiego Wybuchu
- Jean Picard – astronom
- Gregor Mendel – prekursor genetyki
- Papież Sylwester II – zwolennik zamiany cyfr rzymskich na arabskie
Sosnowiec, Radom i Skarżysko
Ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak jest opisany jako ostatni w programie. Prowadzący rozpoczyna przedstawienie postaci księdza w sposób charakterystyczny dla programu, a mianowicie zwrócenia uwagi na miejsce urodzenia księdza profesora – Sosnowiec – oraz miejsce śmierci – Radom.
Kto nie od dziś w internetach, ten wie, że oba te miasta akurat dobrej marki w sieci nie mają i są obiektem żartów i docinków.
Tak mówi o Włodzimierzu Sedlaku Wojciech Drewniak:
Prowadzący wymienia kilka dziedzin, wśród których są też takie, których ksiądz profesor Włodzimierz Sedlak jest prekursorem:
- Paleontologia – badał skamieliny w Górach Świętokrzyskich
- Teoria wszechpróżni – istniejącej przed powstaniem wszechświata, co opisał w książce „Na początku było jednak światło”
- Bioplazma – jako piąty stan materii
- Krzem – jako ważny pierwiastek biorący udział w powstawania życia na Ziemi
- Bioelektronika – twórca nowej dyscypliny naukowej
Opisując działalność profesora Sedlaka w Górach Świętokrzyskich, prowadzący pozwala sobie na kolejny żart:
Związek z Ziemią Świętokrzyską, wbrew temu i innym żartom, powinniśmy sobie przypisywać jednak za zaszczyt. A przede wszystkim związek „Waldka”, bo taki miał pseudonim ten duchowny i naukowiec w jednym, ze Skarżyskiem-Kamienną.
W Skarżysku Włodzimierz Sedlak mieszkał w latach 1920–30, czyli spędził swoje lata dziecięce i młodzieńcze. Urodził się w 1911 roku. Uczył się w Progimnazjum Filologicznym w Skarżysku (dzisiejszym II LO), gdzie zdał maturę.
Można więc śmiało powiedzieć, że to nasze miasto w znacznym stopniu ukształtowało młodego „Waldka” i stąd wyruszył w świat. Kontaktów ze Skarżyskiem nigdy nie zerwał. Bywał tu często. Zmarł w 1993 roku.
W Skarżysku uhonorowano księdza profesora Sedlaka, nadając mu tytuł honorowego obywatela miasta, patronat nad biblioteką publiczną oraz Szkołą Podstawową nr 9.
Film „Geniusze w sutannach” obejrzycie tutaj:
O Włodzimierzu Sedlaku więcej pisaliśmy m.in. tutaj:
„Poszukiwał źródła życia” – wykład o ks. prof. Włodzimierzu Sedlaku
Jak się okazuje, Włodzimierz Sedlak inspiruje nie tylko naukowców, ale i muzyków:
Zaduszki Jazzowe: Myrczek & Tomaszewski, Patrycja Zarychta i… prof. Sedlak i Kuba Chaba…