W Dniu Wszystkich Świętych w Skarżysku będą kwesty na ratowanie nagrobków oraz pochówek Żołnierzy Wyklętych

1225
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Odwiedzając cmentarze w Skarżysku-Kamiennej w Dniu Wszystkich Świętych i dniach sąsiadujących roku na pewno spotkamy tam kwestujących. Zebrane pieniądze posłużą do zachowania pamięci zmarłych poprzez różne działania.

W zeszłym roku cmentarze w Dniu Wszystkich Świętych były zamknięte, a więc i w zbiórkach mieliśmy przerwę. W tym roku kwestujący powrócą na skarżyskie nekropolie.

Na cmentarzach Skarżysko Zachodnie i Skarżysko Łyżwy będą się odbywać dwie osobne kwesty. Jedną przeprowadzą Rycerze Kolumba a drugą Strzelcy.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Rycerze Kolumba jak zawsze będą zbierać pieniądze na ratowanie zabytkowych nagrobków. W ten sposób uratowano ich już wiele, głównie na starszej części cmentarza na osiedlu Zachodnie.

W tym roku wśród nagrobków, na które zostaną przeznaczone zebrane pieniądze, będzie też grób rodziny Witwickich. Ta mogiła, znajdująca się przy głównej alei starej części cmentarza na Zachodnim, wyróżnia się spośród innych nie tylko kształtem i wielkością, ale również materiałem, z jakiego został wykonany.

To z całą pewnością jedyny na tym cmentarzu nagrobek w całości wykonany z żeliwa, materiału, który był znakiem rozpoznawczym rodziny Witwickich – założycieli odlewni żeliwa „Kamienna – Jan Witwicki”. Grób jest imponujący, jest też zabytkiem, ale upływający czas sprawił, że wymaga gruntownego remontu. Z racji rozmiarów i użytego materiału będzie to operacja kosztowna. Renowacja może kosztować 100 tysięcy i więcej.

Dla ratowania grobowca powołano też Stowarzyszenie Nasze Dziedzictwo, które podejmie również i inne działania w celu zachowania go przed zniszczeniem.

Tutaj więcej o inicjatywie ratowania grobu Witwickich w Skarżysku-Kamiennej:

Grób Witwickich rozpada się. Rozpoczyna się akcja ratowania miejsca pochówku zasłużonej dla Skarżyska rodziny

Kwesta Rycerzy Kolumba, z których część członków to jednocześnie członkowie ww. stowarzyszenia odbędzie się w dwa dni, zarówno na cmentarzu Łyżwy, jak i na cmentarzu Zachodnie:

  • w niedzielę 31 października 2021 roku – godz. 8.00–16.00
  • w poniedziałek 1 listopada 2021 roku – godz. 8.00–16.00

 

Kwestę przeprowadzą też Strzelcy ze Związku Strzeleckiego „Strzelec” w Skarżysku-Kamiennej. Oni z kolei zbierają pieniądze między innymi na znajdowanie ukrytych grobów Żołnierzy Wyklętych, ekshumację ciał oraz ich należyty pochówek. Działania te wykonuje Fundacja Niezłomni.

Kwesta Strzelców odbędzie się 1 listopada 2021 roku w godz. 9.00–13.00 na cmentarzu na osiedlu Zachodnie.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to