Drzewa widzą i słyszą wiele… Muzeum Orła Białego w Skarżysku zaprasza na wystawę o leśnikach, którzy zginęli w obozie w Oświęcimiu

1261
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej otwarto wystawę „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”. Wśród licznych nazwisk są również te z regionów świętokrzyskiego i radomskiego.

Wśród grup zawodowych, które poniosły ogromną ofiarę z rąk hitlerowców w czasie II wojny światowej, byli też polscy leśnicy, w tym także radomscy i świętokrzyscy, o czym poinformował Grzegorz Bień, dyrektor muzeum.

Z dystryktu Radom obejmującego lasy obu regionów, zginęło ich ponad 260. O tylu wiadomo. Niestety, znane są nazwiska tylko 61 z nich. Jak powiedział Piotr Kacprzak, Zastępca Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu, o wielu ofiarach nie ma żadnej wiedzy.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

– Tę wystawę trzeba było zrobić. To  nasze zadanie i obowiązek, żeby pamięć o poległych leśnikach trwała – dodał Piotr Kacprzak.

Dyrektor radomskich lasów wspominał też o pomocy, jaką nasi leśnicy nieśli prześladowanych w czasie wojny Żydom.

W wernisażu wystawy „Leśnicy polscy w KL Auschwitz”, który odbył się we wtorkowe południe w muzeum, udział wzięli również nadleśniczowie, Piotr Fitas z Nadleśnictwa Suchedniów i Zbigniew Dąbrowski z Nadleśnictwa Skarżysko. Byli również radni miejscy, Jerzy Stopa i Andrzej Warwas.

Wystawa będzie czynna do 27 lutego 2022 roku w godzinach otwarcia Muzeum im. Orla Białego. Koszt wstępu w cenie biletu do muzeum.

Wystawa „Leśnicy polscy w KL Auschwitz” została przygotowana przez Stowarzyszenie Przyjaźń im. św. Jana Gwalberta, Lasy Państwowe oraz Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu.

Jednocześnie w muzeum można nadal oglądać otwartą w grudniu wystawę o stanie wojennym.

Wystawę o stanie wojennym otwarto w Muzeum Orła Białego w Skarżysku. Były też koksowniki i wojskowa grochówka

Zapraszamy!

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to