REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ludwik Gruszczyński, mieszkaniec Skarżyska, uczestniczył w Powstaniu Warszawskim, był żołnierzem Armii Krajowej i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Tablica ku jego pamięci zostanie umieszczona w Szkole Podstawowej nr 3.

Odsłonięcie tablicy upamiętniającej Ludwika Gruszczyńskiego już się odbyło.
Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację

O uhonorowanie Ludwika Gruszczyńskiego, ps. „Gruszka”, zabiegali jego wnukowie: Łukasz i Mariusz.  Starania zyskały m.in. akceptację Instytutu Pamięci Narodowej, przychylnie odniosły się do nich też władze miasta, a radni miejscy wyrazili jednogłośnie zgodę na umieszczenie tablicy w szkole na Zachodnim.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Na czwartkowej sesji rady miasta za taką decyzję gorąco dziękował radnym Łukasz Gruszczyński. Poinformował również, że uroczyste odsłonięcie tablicy odbędzie się 20 marca o godz. 12.00. – Szczególnie nas cieszy jednogłośne przychylenie się radnych do sprawy. Tablica będzie nie tylko uwieńczeniem osoby dziadka, ale całego tamtego pokolenia, które nie miało łatwo – dodaje Mariusz Gruszczyński.

Tablica, której projekt załączamy, będzie miała treść:

Pamięci
plutonowego Ludwika Gruszczyńskiego ps. „Gruszka” 1920–1995
Powstańca Warszawskiego, żołnierza AK i PSZ na Zachodzie
wieloletniego mieszkańca Skarżyska-Kamiennej

Bóg – Honor – Ojczyzna

Ludwik Gruszczyński urodził się w 1920 roku we wsi Nadolna koło Chlewisk. Wybuch II wojny światowej zaskoczył go w Warszawie. Tam brał udział w wojnie obronnej 1939 r. Po opuszczeniu stolicy działał w konspiracji w swoich rodzinnych stronach, wspierając m.in. oddziały „Hubala”.

Po ponownym wyjeździe do Warszawy brał udział w Powstaniu Warszawskim. Aresztowany, został osadzony ostatecznie w obozie jenieckim w Markt-Pongau w Austrii, skąd udało mu się uciec do Szwajcarii. Stamtąd przedostał się do oddziałów Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. W ich szeregach walczył o wyzwolenie Belgii i Holandii. Następnie znalazł się w Anglii, skąd w 1948 roku powrócił do Polski.

W latach 50. XX wieku wraz z rodziną przyjechał do Skarżyska. Pracował na Zakładach Metalowych. Ludwik Gruszczyński zmarł w 1995 r., został pochowany ca cmentarzu na Łyżwach.

Odznaczenia Ludwika Gruszczyńskiego: Krzyż Walecznych, Krzyż Armii Krajowej, Warszawski Krzyż Powstańczy, Medal „Zwycięstwa i Wolności 1945” oraz brytyjski medal „War Medal 1939–45” za udział w walkach na terenie Belgii i Holandii.

Ludwik Gruszczyński
Projekt tablicy upamiętniającej Ludwika Gruszczyńskiego
Ludwik Gruszczyński
Ludwik Gruszczyński (fot. archiwum rodzinne)
Ludwik Gruszczyński
Ludwik Gruszczyński pierwszy z lewej w dolnym rzędzie (fot. archiwum rodzinne)