marzena okla drewnowicz
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Marzena Okła-Drewnowicz zaproponowała na spotkaniu z mediami na nowo wybudowanym rondzie turbinowym, aby nazwać je imieniem Tadeusza Mazowieckiego.

Niedawno zakończyła się budowa ronda turbinowego na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II (drogi krajowej 42) oraz Krakowskiej (dawnej siódemki). Było to bardzo niebezpieczne skrzyżowanie, na którym dochodziło do wielu wypadków. To właśnie m.in. posłanka PO zabiegała o jego przebudowę. – Cieszę się, że po wielu latach rondo udało się zbudować. Ktoś kiedyś nie pomyślał, że ono tu powinno być od samego początku – powiedziała.

Spotkanie z mediami odbyło się w tym samym miejscu, gdzie ponad trzy lata temu posłanka pojawiła się w towarzystwie m.in. Zbigniewa Rynasiewcza, sekretarza stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. – To właśnie on dał odstępstwo od przepisów i do przebudowy doszło szybciej – przypomniała, pokazując historię pism kierowanych do instytucji decydujących o przebudowie niebezpiecznych miejsc na drogach.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Przy okazji posłanka zaapelowała do skarżyskich radnych o nadanie rondu imienia nieżyjącego premiera Tadeusza Mazowieckiego. – To rondo prowadzi do pobliskiego ronda Solidarności na Zachodnim, dlatego uzasadnionym byłoby nadanie mu imienia Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera, który położył olbrzymie zasługi w solidarnościowym zrywie. Tadeusz Mazowiecki jest autorytetem, który nie został jeszcze zszargany. Byłby godnym patronem – argumentowała.

Marzena Okła-Drewnowicz przedstawiła dziennikarzom pismo z apelem o nadaniu rondu imienia premiera Mazowieckiego, które skieruje do przewodniczącego rady miasta Leszka Golika. To w gestii rady miasta należy nadawanie nazw ulicom i innym obiektom drogowym.

Oto jego fragment:

Tak się wymownie i symbolicznie złożyło, że droga wiodąca od ww. ronda prowadzi do ronda im. Solidarności, dlatego uzasadnionym byłoby nadanie mu imienia Tadeusza Mazowieckiego, pierwszego niekomunistycznego premiera, który położył olbrzymie zasługi w solidarnościowym zrywie oraz wyrósł z jego ideałów, które doprowadziły go do uformowania pierwszego rządu wolnej, demokratycznej Polski. Ta droga, od ronda Solidarności do ronda Tadeusza Mazowieckiego, znakomicie unaoczniałaby drogę naszych ojców do wolności – bezkrwawej rewolucji roku ‘89, która doprowadziła do powołania gabinetu wielkiego Polaka – Tadeusza Mazowieckiego. W Skarżysku-Kamiennej, mieście o przepięknej solidarnościowej karcie, ta opowieść zabrzmi donośnie i dobitnie.

Mazowiecki w czasach działalności Solidarności był doradcą Lecha Wałęsy i Komitetu Strajkowego w Stoczni Gdańskiej. Jako ostatni Prezes Rady Ministrów PRL oraz pierwszy w III Rzeczypospolitej zapisał się w polskiej historii jako doskonały przywódca i polityk. Doświadczenie oraz kompetencje Tadeusza Mazowieckiego zostały docenione przez powierzenie mu również sprawowania funkcji doradcy Prezydenta RP ds. polityki krajowej i międzynarodowej.

To tylko nieliczne z osiągnięć Tadeusza Mazowieckiego. Dał się także poznać jako doskonały dziennikarz, publicysta i redaktor naczelny opozycyjnego Tygodnika „Solidarność”, czasopisma niezwykle ważnego dla wolnych i świadomych skarżyszczan okresu PRL.

Jest autorytetem dla wielu pokoleń Polaków. W licznych publikacjach na jego temat podkreśla się szczególnie dwie cechy: spokój i umiejętność wygaszania sporów oraz niezłomność charakteru. Pokazał ją między innymi, kiedy to w 1989 r. lider Solidarności Lech Wałęsa zgłosił jego kandydaturę na premiera. Tadeusz Mazowiecki wypowiedział wówczas pamiętne słowa: „Mogę być premierem dobrym, albo złym, ale nie zgodzę się być premierem malowanym”.

W związku z powyższym za pośrednictwem Pana Przewodniczącego zwracam się do Rady Miasta w Skarżysku-Kamiennej z gorącym apelem o nadanie nowo powstałemu rondu imienia Tadeusza Mazowieckiego.

 

Czy zatem po rondzie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy kolejnym w Skarżysku będzie rondo Tadeusza Mazowieckiego?

Zapraszamy do wyrażenia opinii w ankiecie:

Czy rondo turbinowe na skrzyżowaniu Jana Pawła II i Krakowskiej powinno nosić imię Tadeusza Mazowieckiego?

Zobacz wyniki

Loading ... Loading ...

marzena okla drewnowiczmarzena okla drewnowiczmarzena okla drewnowicz

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

1 KOMENTARZ

  1. POlskojęzycznaKOlaboracja promuje kanalię wysługującą się Sowietom? Kolaboracja jest we krwi, kiedy ma sie w swoich szeregach takie kanalie jak Bolek i Oskar.

Comments are closed.