REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Zespół Szkół Technicznych był w czwartek gospodarzem akcji Polskiego Czerwonego Krzyża pn. „Młoda krew ratuje życie”. Chętnych było więcej, niż przewidzieli organizatorzy.

Aż 18 litrów krwi zebrano w tej odsłonie akcji „Młoda krew ratuje życie”. W Elektryku  pojawili się uczniowie wszystkich skarżyskich szkół średnich. Do oddania krwi lekarze zakwalifikowali 40 osób, czyli więcej, niż przewidzieli organizatorzy. Część uczniów udała się do punktu Rejonowego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa przy ulicy Szpitalnej, aby podzielić się cennym darem, jakim jest krew.

– Bardzo dużo młodzieży zgłosiło się dziś do oddania krwi. Bardzo nas to cieszy – mówi Barbara Lipnicka z PCK.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Każdy uczeń po oddaniu krwi otrzymał osiem czekolad, sok, pastę do zębów oraz posiłek regenerujący.

W tym roku odbywa się 17. edycja akcji „Młoda krew ratuje życie”. Poza dzisiejszą, odbyły się już zbiórki w Zespole Szkół Ekonomicznych i Zespole Szkół Transportowo-Mechatronicznych, a w tym roku szkolnym odbędą się jeszcze w Zespole Szkół Samochodowo-Usługowych oraz w II Liceum Ogólnokształcącym.

Akcja krwiodawcza „Młoda krew ratuje życie” realizowana jest przez Polski Czerwony Krzyż przy współudziale środków finansowych z Gminnego Programu Profilaktyki  i  Rozwiązywania Problemów Alkoholowych Urzędu Miasta Skarżyska-Kamiennej.

Organizatorzy zapraszają pełnoletnich uczniów szkół średnich do oddawania krwi w kolejnych odsłonach akcji.

Procedura oddania krwi

 1. Rejestracja: Po przybyciu do punktu poboru krwi wypełniamy kwestionariusz. Konieczny jest dokument tożsamości ze zdjęciem, numerem PESEL i adresem zamieszkania
 2. Pracownia analiz lekarskich lub stanowisko do badania poziomu hemoglobiny wykonuje badanie poziomu hemoglobiny przy użyciu wyłącznie sprzętu jednorazowego, odczyt w ciągu 3 minut
 3. Gabinet lekarski:
 • ocena informacji zawartych w wypełnionym kwestionariuszu dla dawców krwi
 • wywiad lekarski
 • badanie przedmiotowe uwzględniające wyniki pomocniczych badań diagnostycznych
 • kwalifikacja do oddania krwi
 1. Uzupełnienie płynów w organizmie: od momentu zakwalifikowania do poboru krwi, uzupełniamy płyny w organizmie. Dawca otrzymuje wodę mineralną do spożycia.
 2. Stanowisko do oddawania krwi: oddanie 450 ml krwi do jednorazowego pojemnika plastikowego z płynem konserwującym.
 3. Krótka regeneracja sił. Po oddaniu krwi dawca przez moment pozostaje na miejscu celem regeneracji sił. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4500 kcal. i 8 tabliczek czekolady.
 4. Na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność w pracy, uczelni, szkole.

Krew to płynna tkanka, składająca się z krwinek czerwonych, krwinek białych, płytek krwi i osocza (plazmy).

 • krwinki czerwone – są odpowiedzialne za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu,
 • krwinki białe – są odpowiedzialne za obronę organizmu przed infekcjami,
 • płytki krwi – odpowiadają za zatrzymanie krwawienia,
 • osocze (plazma) – stanowi do 55% objętości krwi, jest to część płynna krwi; zawiera białka (albuminę, czynniki krzepnięcia, białka odpornościowe), jest odpowiedzialne za transport wody i substancji odżywczych do komórek, a także odprowadzanie produktów przemiany materii do wątroby, nerek i płuc.

Wszystkie wyżej wymienione składniki krwi odnawiają się! Niezależnie od tego czy jesteś dawcą, czy nie, krew podlega ciągłej wymianie. Nie można uzależnić się od oddawania krwi.

Krew to jeden z podstawowych i najważniejszych płynów ustrojowych w organizmie człowieka. Różne sytuacje życiowe mogą powodować utratę większej lub mniejszej jej ilości. Przy niewielkim ubytku, nasz organizm jest w stanie sam go zregenerować. Większe krwotoki mogą stać się przyczyną realnego zagrożenia życia lub zdrowia poszkodowanego. Również wiele chorób mogących zaistnieć bez nagłych wypadków wymaga podania pacjentowi krwi pełnej lub pojedynczych jej składników. Stąd też zawsze istnieje potrzeba oddawania krwi. Mimo ogromnych postępów, jakie czyni w ostatnich latach medycyna, nie udało się wynaleźć preparatu sztucznie wytwarzanego, który mógłby w pełni zastąpić życiodajny płyn, nieustannie krążący w naszych tętnicach i żyłach. Współczesna opieka medyczna nie jest w stanie obejść się bez ważnych partnerów – krwiodawców, którzy są jedynym źródłem zaopatrzenia w ten niezastąpiony lek.

Krew jest pobierana od pełnoletnich, zdrowych osób, które zdeklarują dobrą wolę podzielenia się swą płynną tkanką. Przechodzą wówczas ścisłe badania dotyczące: przebytych chorób (kwestionariusz) i badanie wstępne (ciśnienie krwi, poziom hemoglobiny, badanie osłuchowe i palpacyjne oraz wywiad lekarski).

Wypełniając kwestionariusz, kandydat na dawcę krwi po pierwsze uświadamia sobie sytuacje zagrożenia własnego zdrowia, po drugie przekazuje lekarzowi kwalifikującemu ważne informacje, dotyczące podróży po miejscach zagrożonych endemicznymi chorobami (np. malaria) czy potencjalnie groźnych zachowań seksualnych. Można je przekazywać bez najmniejszych obaw – wszystkie pozostają poufne. Resztę wątpliwości rozwieje lekarz kwalifikujący podczas właściwego badania i rozmowy z kandydatem.

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to