Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

Najnowsza wystawa w Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej pt. „Nowości w zbiorach 2018-2019” została oficjalnie otwarta wernisażem. Miłośnicy historii zobaczą na niej wiele ciekawych eksponatów, głównie dotyczących naszego miasta.

Wystawa „Nowości w zbiorach 2018-2019” zawiera przedmioty, które trafiły do skarżyskiego muzeum w dwóch ostatnich latach. Dominują wśród nich rzeczy związane ze Skarżyskiem lub podarowane przez skarżyszczan.

Na piątkowym wernisażu dyrektor muzeum Grzegorz Bień i jego zastępca Robert Bodo zapraszali do oglądania wystawy, a obecnym na nim darczyńcom wręczyli podziękowania. Dla wszystkich uczestników wernisażu miał też coś Święty Mikołaj, który zajrzał także do muzeum.

Wśród eksponatów są przedmioty należące do zmarłego 10 listopada 2019 roku Henryka Czecha. Zobaczyć można jego mundur i odznaczenia. Z czasem do muzeum trafi więcej pamiątek po podpułkowniku Henryku Czechu, o czym zapewniał na wernisażu jego zięć Jacek Jeżyk. – W tym momencie wypożyczyliśmy te rzeczy, które były możliwe do przekazania w tak krótkim okresie czasu. W domu jest cały pokój, w którym jest mnóstwo rzeczy i będziemy je sukcesywnie przekazywać do muzeum – powiedział Jacek Jeżyk.

Mieszkańcy Skarżyska przekazali na wystawę sporo innych przedmiotów. Trafiły tam zdjęcia, broń, przedmioty codziennego użytku. Anatol Rybicki, ojciec zmarłego tragicznie w Tatrach pilota-ratownika Janusza Rybickiego, podarował sztylet, który zostawili po sobie ewakuujący się ze Skarżyska Niemcy.

Ciekawymi eksponatami są też listy z obozów koncentracyjnych trafiające do rodzin więźniów.

Część eksponatów nie ma związku ze Skarżyskiem, ale przedstawia dużą wartość historyczną. Józef Wodecki z Końskich przekazał m.in. zdjęcia ze służby w marynarce wojennej, gdzie był motorzystą okrętowym.

Tuż po wernisażu na wystawę przyszli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 3. Spotkanie Mikołaja sprawiło im dużo radości.

Wystawa „Nowości w zbiorach 2018-2019” będzie czynna do 14 kwietnia 2020 roku. W okresie zimowym, do marca, muzeum czynne jest codziennie od 8.00 do 16.00. Wstęp na wystawę w cenie biletu wstępu do muzeum.

Muzeum zaprasza na kolejne wydarzenia nawiązujące do historii Skarżyska-Kamiennej:

Skarżysko w czasie wojny – zapraszamy na prelekcję i wystawę unikatowych archiwaliów

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here