Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Uroczystość ku pamięci

2191
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Harcerze, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” oraz środowiska związane z Armią Krajową zaprosili mieszkańców miasta do Miejskiego Centrum Kultury na tegoroczne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obchody rozpoczęły się prelekcją Tadeusza Sikory z Muzeum im. Orła Białego. Opowiadał on o losach żołnierzy formacji niepodległościowych w czasie najbardziej aktywnych walk z Armią Czerwoną.

W części artystycznej na scenie wystąpili I Skarżyska Drużyna Harcerek „Biała Jedynka” ZHR, członkowie Związku Strzeleckiego „Strzelec” JS2104, zespół „Wiolinki”, Zbigniew Biber oraz Dominik Żak, którzy zaprezentowali program złożony z wierszy i pieśni patriotycznych.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Po części artystycznej uczestnicy mogli obejrzeć film „Zapora” opowiadający o majorze Hieronimie Dekutowskim, jednym z dowódców polskiego podziemia niepodległościowego.

W trakcie uroczystości zbierano pieniądze na rzecz ekshumacji i identyfikacji Żołnierzy Wyklętych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest 1 marca i poświęcony upamiętnieniu żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. Dzień ten został ustanowiony oficjalnym świętem państwowym w 2011 roku.