Światowy Dzień Świadomości Autyzmu przypada 2 kwietnia. A że dzień ten przypadł w niedzielę, więc coroczny Niebieski Marsz w Skarżysku odbył się właśnie dziś.
Od kliku lat w Skarżysku organizowane są obchody Niebieskiego Dnia (Blue Day). Zarówno dzień ten, jak i towarzyszące mu wydarzenia, mają na celu zwiększenie wiedzy na temat autyzmu w społeczeństwie. W naszym mieście „centrum” autyzmu znajduje się Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym nr 2. To tam osoby z autyzmem, w szczególności dzieci i młodzież, oraz ich bliscy mogą znaleźć pomoc.
Niebieski – kolor autyzmu
W tym roku nauczyciele oraz wychowankowie ośrodka i ich rodzice w towarzystwie uczniów skarżyskich szkół przeszli ulicami miasta ze swojego ośrodka do Miejskiego Centrum Kultury. Prawie każdy miał coś niebieskiego – ubranie, balonik, zawieszkę czy parasolkę. Po drodze do marszu dołączyła orkiestra „Perły Wincentego” z Odrowążka.
W MCK zebrani obejrzeli film dokumentalny o autyzmie nakręcony w ośrodku oraz dwa krótkie spektakle. Jeden przegotowany przez wychowanków SOSW nr 2, a drugi przez uczniów Gimnazjum nr 2. Laureaci szkolnego konkursu plastycznego na temat autyzmu pokazali swoje prace oraz odebrali nagrody.
Autyści są wśród nas
Autyzm jest tajemniczym zaburzeniem mózgu. Osoby dotknięte nim mają problemy z mówieniem, postrzeganiem świata, rozumieniem relacji społecznych. W odmienny sposób, najczęściej wyraźniej, odbierają wrażenia zmysłowe.
Jest to coraz częściej diagnozowane zaburzenie rozwojowe (według najnowszych szacunków, w Polsce może występować nawet u 1 na 100 dzieci). Przyczyny nie są do końca poznane. Najprawdopodobniej na autyzm wpływają czynniki biologiczne i psychologiczne.
Osoby takie, szczególnie dzieci, są również w Skarżysku. Niebieski Marsz i towarzyszące mu wydarzenia mają na celu uświadomienie, że autyści są wśród nas, to, jacy są, co ich wyróżnia i jakie są ich szczególne potrzeby.
Autyści potrzebują zrozumienia i akceptacji
O tym właśnie mówiła Jadwiga Laliczyńska-Babczyk, wychowawca SOSW nr 2 oraz konsultant-diagnosta autyzmu, jedna z inicjatorek zarówno obchodów Blue Day, jak i w ogóle działań dotyczących tego zaburzenia w Skarżysku. – Autyści to fantastyczni ludzie, tacy jak my, tylko troszeczkę inni. Mają takie same emocje, takie same marzenia i pragnienia. Pomóżmy im je realizować, pomagajmy im, przyjaźnijmy się z nimi, kumplujmy się z nimi. Bądźmy z nimi nie tylko 2 kwietnia – apelowała do zebranych.
Zdaniem Jadwigi Laliczyńskiej-Babczyk, dla autystów ważne jest, aby stali się oni pełnoprawnymi uczestnikami życia. – Należy zlikwidować dwa światy, autystów i ludzi „zdrowych”, aby był jeden świat. Zależy nam, aby nie traktować autyzmu, jako odrębnego świata. Bo autyści to ludzie, którzy też kochają, też czują, a dzieci autystyczne też płaczą i krzyczą, tylko że bardziej. Bo autyzm znaczy „bardziej”. To co czują – czują mocniej. Oni nie potrzebują litości, nie należy ich traktować jak chorych czy ułomnych. Postrzegajmy ich przez pryzmat ich możliwości, a nie ograniczeń. Oni potrzebują akceptacji i zrozumienia – powiedziała.
Messi, Einstein, Newton, Mozart i inni autyści-geniusze
Bo to co z jednej z strony jest ograniczeniem, z innej potrafi być zaletą. Wśród autystów są osoby, które odznaczają się wybitną zdolnością zapamiętywania tekstów, ciągów liczb, dat, wydarzeń, ponadprzeciętną umiejętnością liczenia, rozpoznawania i zapamiętywania melodii czy dźwięków. Cechuje je również dokładność i skrupulatność. Dziedziny, w jakich tez zdolności okazują się przydatne to m.in. informatyka, matematyka, lingwistyka czy statystyka. Przypuszcza się, że na jakieś zaburzenie z tzw. spektrum autyzmu (zespół schorzeń typu autystycznego) mogli cierpieć tak wybitni ludzie jak Albert Einstein, Isaac Newton czy Wolfgang Amadeusz Mozart. Na jedno z takich zaburzeń, zespół Aspergera, cierpi też Leo Messi, wybitny piłkarz.
Cały świat rozświetla się na niebiesko
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu został zainicjowany przez ONZ w celu propagowania wiedzy na temat tej choroby. W tym dniu można nie tylko wyrazić swoje poparcie dla osób autystycznych, ale także podnieść swoją wiedzę na temat autyzmu. A ta jest w społeczeństwie relatywnie niewielka, a osoby dotknięte nim oraz ich rodziny często spotykają się z krzywdzącymi opiniami na swój temat.
Dzień ten obchodzony jest na całym świecie, a jego symbolem jest właśnie kolor niebieski. W tym dniu do akcji przyłączają się najsłynniejsze budynki świata, m.in. Empire State Building w Nowym Jorku, Sydney Opera House, a w Polsce Pałac Kultury i Nauki. W Skarżysku na niebiesko rozświetla się budynek PGE Dystrybucja, która to firma jest partnerem Blue Day, oraz Miejskie Centrum Kultury.