heryk jerzy chmielewski skarzysko
Tytus de Zoo pozdrawia mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i pracowników PGE (źródło PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna)
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Papcio Chmiel, czyli Henryk Jerzy Chmielewski, twórca Tytusa de Zoo i komiksu „Tytus, Romek i A’Tomek”, w 1941 roku odbywał praktyki w ZEORK-u w Skarżysku-Kamiennej.

Henryk Jerzy Chmielewski trafił do ZEORK-u w Skarżysku w 1941 roku. Spędził na zawodowych praktykach w naszym mieście około trzech miesięcy.

Z tego czasu pochodzi jego rysunek, na którym autor wygląda przez drzwi i obserwuje jedną z pracujących wówczas pań – Irenę Janikowską. Rysunek umieszczony został w jej pamiętniku i podpisany „Milutkiemu Irasiowi – Heniutek Chmielutek”.

papcio chmiel zeork
Pacio Chmiel narysował ten rysunek w Skarżysku w 1941 roku (źródło PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna)
REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

 

Rysunek ten znajduje się też w autobiografii Henryka Jerzego Chmielewskiego „Tarabanie w Barbakanie”. Został on przesłany Papciowi przez Janusza Jelonkiewicza, syna Ireny Janikowskiej.

W autobiografii Henryk Jerzy Chmielewski tak opisuje swoje dzieło:

A cóż to za prymitywny bohomaz został niegodnie zamieszczony na tej stronie? Po obwieszczeniu (całemu światu) jubileuszu 90. urodzin Papcia Chmiela Pan Janusz Jelonkiewicz z Radomia przysłał kopię rysunku z pamiętnika Ireny Janikowskiej, z czasów okupacji Niemieckiej.

Na rysunku, zza drzwi z szyldzikiem „licznikownia” zerka chłopak na urzędniczkę, która niesie teczkę z napisem ZEROK. Na dole podpis: Milutkiemu Irasiowi – Heniutek Chmielutek. Skarżysko, dn. 8 VIII 1941 r.

Sensacja! To mój rysunek! – wykrzyknął zszokowany Papcio! Miałem wtedy 18 lat i byłem właśnie na praktyce w Zakładach Energetycznych Okręgu Radomsko-Kieleckiego. Rysunek podły, ale wynika z niego, że już jako 18-letnie chłopie miałem zadatki satyryczno-graficzne. Dziękuję ogromnie Panu Januszowi za odkrycie mojego młodzieńczego „dzieła”.

henryk jerzy chmielewski skarzysko
Rysunek z opisem został zamieszczony w autobiografii Henryka Jerzego Chmielewskiego pt. „Tarabanie w Barbakanie” (źródło PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna)

Przeczytaj również:

Skarżyszczanin Paweł Krupa był częstym gościem Papcia Chmiela. Znajomość zaczęła się od autografu

 

Na 85-lecie ZEORK-u, wówczas już noszącego nazwę PGE, Henryk Jerzy Chmielewski przysłał załodze i wszystkim mieszkańcom Skarżyska pozdrowienia – wypowiedziane ustami Tytusa.

papcio chmiel skarzysko
Rysunek wykonany specjalnie z okazji jubileuszu PGE: Pozdrawiam mieszkańców Skarżyska-Kamiennej i pracowników PGE. Były praktykant ZEORK-u w roku 1941 i Tytus de Zoo (źródło PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna)

Zapraszamy na stronę Papcia Chmiela oraz Tytusa, Romka i A’Tomka: http://www.tytusromekiatomek.pl/

Henryk Jerzy Chmielewski urodził się 7 czerwca 1923 roku w Warszawie. Zmarł 22 stycznia 2021 roku również w stolicy.

Portal ProSkarżysko serdecznie dziękuje Annie Szcześniak, specjaliście ds. public relations PGE Dystrybucja Oddział Skarżysko-Kamienna za okazaną życzliwość i udostępnienie informacji oraz materiałów.

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to