Wokół nas mnóstwo jest owadów, płazów, gadów, ssaków i innych stworzeń, których nie zawsze zauważamy. Na szczęście mamy specjalistów w tej dziedzinie, jak skarżyski przyrodnik Andrzej Staśkowiak, którzy nie tylko mają oko do ich wypatrzenia, ale uchwycenia w obiektywie aparatu fotograficznego lub… w inny sposób.

Piękne motyle, skoczne „koniki polne”, majestatyczne ważki, złowrogie modliszki czy przekolorowe gąsienice to tylko niektóre z przedstawicieli świata zwierząt, jakie ukrywają się przed nami, a dają się złapać przyrodnikom.

Wśród nich gatunki, które niewątpliwie spotykamy, ale są i takie, które wymagają wprawnego oka. A takim może pochwalić się Andrzej Staśkowiak, przyrodnik, który od lat odkrywa przed nami piękno lokalnej przyrody.

Możemy podziwiać nie tylko zdjęcia, ale też dowiedzieć się sekretów, jakie kryją w sobie przedstawiciele, w tym przypadku, świata zwierząt.

Które z nich to piękne, a które bestie – tu już decyzja należy do nas – oglądających. Trzeba jednak przyznać, że w sytuacji „oko w oko” niejeden z takich fotografowanych obiektów potrafi nastraszyć.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć autorstwa Andrzeja Staśkowiaka. Ale nie tylko zdjęć. W ostatnim slajdzie zobaczymy wizerunki zwierząt, które, choć wyglądają jak fotografie – nimi nie są.

A oto i sprawca tych wszystkich (nie tylko) fotografii w swoim naturalnym środowisku:

Andrzej Staśkowiak
Andrzej Staśkowiak (fot. archiwum własne)
Wstecz

1. Motyle

 

Motyle to konik Andrzeja Staśkowiaka. Kolorami zachwycają głównie motyle dzienne, ale i motyle nocne, czyli ćmy, też prezentują się okazale.

Nie mniej imponująco wyglądają larwy motyli, popularnie zwane gąsienicami. O ile motyle niemal bez wyjątku zachwycają, tych, nazwijmy ją, wczesna wersja, potrafi nastraszyć. Ale straszyć ma na celu nie tyle człowieka, co innych przedstawicieli fauny, szczególnie tych z dużym apetytem.

 

Karłątek klinek; fot. Andrzej Staśkowiak
Krótkowąs sylvina; fot. Andrzej Staśkowiak
Narożnica zbrojówka, gąsienica ; fot. Andrzej Staśkowiak
Pazik brzozowiec; fot. Andrzej Staśkowiak
Potwora buczynówka, gąsienica; fot. Andrzej Staśkowiak

 

 

 

Czerwończyk nieparek; fot. Andrzej Staśkowiak
Wstecz