REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Dobiega końca konkurs REGIOohater na patronów pociągów POLREGIO. W województwie świętokrzyskim wśród kandydatów są osoby zasłużone dla Skarżyska i okolic – ksiądz Kazimierz Sykulski i pułkownik Jan Piwnik „Ponury”.

 

Z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości przewoźnik kolejowy POLREGIO ogłosił konkurs na patronów swoich pociągów. W każdym z województw wybrany zostanie jeden.

W województwie świętokrzyskim jest kilka kandydatur, a wśród nich dwie osoby szczególnie zasłużone dla Skarżyska-Kamiennej i okolic – ksiądz Kazimierz Sykulski i pułkownik Jan Piwnik „Ponury”.

REKLAMA

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Ksiądz Kazimierz Sykulski to duchowny, poseł na Sejm RP, błogosławiony Kościoła rzymskokatolickiego. Pochodził z Końskich. Pracował jako proboszcz w Skarżysku-Kamiennej (był proboszczem w Bzinie), Policznie, Końskich i Radomiu.

W naszym mieście dał się poznać nie tylko jako ksiądz, ale też jako społecznik, który angażował się w rozwój oświaty w mieście po odzyskaniu niepodległości. Był członkiem założycielem Komitetu Obywatelskiego. W 1919 roku został posłem na Sejm RP.

Podczas wojny polsko-bolszewickiej był kapelanem wojskowym. We wrześniu 1939 roku pomagał uciekinierom i wysiedleńcom. Aresztowany przez Niemców i osadzony w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, został rozstrzelany w 1941 roku. W 1999 roku papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym w gronie 108 męczenników II wojny światowej.

Ks. Kazimierz Sykulski (grafika: POLREGIO)

Jan Piwnik ps. „Ponury” to pułkownik Wojska Polskiego, dowódca partyzancki w Górach Świętokrzyskich i na Nowogródzczyźnie. Pochodził z Janowic. Z wykształcenia był funkcjonariuszem Policji Państwowej, której kompanią dowodził w wojnie obronnej 1939 roku. Po klęsce wrześniowej przedostał się przez Węgry do Francji, broniąc jej przed Niemcami. Następnie znalazł się w Wielkiej Brytanii, skąd po szkoleniu został w 1941 roku przerzucony jako cichociemny do okupowanej Polski.

W 1943 roku przeprowadził brawurową akcję odbicia trzech żołnierzy AK z więzienia w Pińsku, za co otrzymał Order Virtuti Militari. W latach 1943-1944 zarówno na Kielecczyźnie, jak i na terenie Okręgu AK Nowogródek odniósł wiele sukcesów w walce z Niemcami. Zginął 16.06.1944 roku.

Jan Piwnik „Ponury” (grafika: POLREGIO)

Pozostali kandydaci do miana patronów:

  • Stefan Artwiński – żołnierz Legionów Polskich, prezydent Kielc w latach 1934–39. Pochodził z podkrakowskiej Igołomii.
  • Wacław Król – pułkownik Wojska Polskiego, pilot polskich i brytyjskich sił powietrznych w czasie II wojny światowej. Pochodził ze wsi Krakówka obok Sandomierza.
  • Adam Bień – polityk, prawnik, działacz ruchu ludowego, członek władz Polskiego Państwa Podziemnego. Pochodził ze wsi Ossala w powiecie staszowskim.
  • Franciszek Pększyc – legionista, Kawaler Orderu Virtuti Militari. Pochodził z Sokala (obecnie Ukraina).
  • Kazimierz Jan Piątek – kapitan Legionów Polskich. Pochodził z Krakowa.

Głosujemy na stronie https://polregio.pl/pl/oferty-i-promocje/regio-bohater. Po wybraniu regionu, należy wybrać kandydata na patrona. Należy podać imię, nazwisko i mail. Aby wziąć udział w konkursie z nagrodami, należy uzasadnić wybór.

Nagrodami są m.in. czytniki e-booków, plecaki z wyposażeniem oraz zaproszenia na wydarzenia związane z rozstrzygnięciem konkursu.

Głosowanie trwa do 11 października.

Zachęcamy do głosowania!