Piekne, rzadkie i chronione. Część 6 - Skarzyskie Zeszyty Ligi Ochrony Przyrody
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

„Piękne, rzadkie i chronione. Część VI” to już piętnasty numer Skarżyskich Zeszytów Ligi Ochrony Przyrody. W tym roku mija 30 lat od momentu wydania pierwszego numeru.

Promocja zeszytów LOP jest okazją do wysłuchania wykładów dotyczących części poruszonych w nich tematów. I tym razem uczestnicy spotkania mieli szansę na żywo posłuchać o badaniach i działaniach autorów.

A grono autorów artykułów jest bardzo szerokie. Są wśród nich lokalni nauczyciele, zarówno obecni, jak i emerytowani, wykładowcy akademicy, naukowcy, samorządowcy oraz studenci i uczniowie. Dla części z nich to tematy związane z zawodem i pracą zarobkową, a dla części to po prostu pasja.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Serię wykładów rozpoczął Wojciech Białek, który mówił o samych zeszytach LOP i ich wartości edukacyjnej na różnych poziomach edukacji. Wydawnictwa z serii są bowiem źródłem cennej wiedzy mogącej stanowiąc uzupełnienie programu nauczania, szczególnie dla klas profilowanych.

Andrzej Staśkowiak, emerytowany nauczyciel biologii, mówił o największej swojej pasji ostatnich lat, czyli ważkach występujących w Skarżysku i okolicach. Jak czytelnicy naszego portalu już wiedzą, Andrzejowi Staśkowiakowi udało się sfotografować 50 gatunków ważek, których piękne wizerunki zaprezentował też na spotkaniu.

Jako trzeci przemawiał Piotr Kacprzak, zastępca dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu. On z kolei mówił o działalności edukacyjnej instytucji, którą reprezentuje. Wyjaśnił, że gospodarka leśna, jaka jest zadaniem Lasów Państwowych, to nie tylko utrzymanie drzewostanu, ale też działalność turystyczna, rekreacyjna i właśnie edukacyjna. Podkreślił duże znaczenie edukacji oraz jej odpowiednie dostosowanie do wieku odbiorców. Lasy Państwowe co roku przeznaczają na naukę o lesie ponad 20 milionów złotych.

Kolejnym prelegentem był Bartosz Piwowarski z Geoparku Kielce, który opowiadał o działalności konserwatorskiej kieleckiego Ogrodu Botanicznego. Wiele gatunków roślin pozyskanych do powstającego w Kielcach na górze Karczówka ogrodu pochodzi z okolic Skarżyska, a konkretnie Suchedniowa i Bliżyna.

Ostatni wykład, autorstwa Andrzeja Adamczyka, dotyczył grzybów workowców występujących na terenie Rezerwatu „Świnia Góra” i jego okolicach. Z zaprezentowanych zdjęć można się było przekonać o ogromnej różnorodności tych grzybów, a z wykładu przyrodnika dowiedzieć o rozmaitych właściwościach tych organizmów. Są wśród nich zarówno grzyby jadalne (np. trufle i smardze) lub używane w gospodarce (drożdże i grzyby mogące pomagać produkować biopaliwa), ale też grzyby trujące, pasożyty oraz gatunki o właściwościach psychoaktywnych.

Osoby zainteresowane zeszytem „Pięknie, rzadkie i chronione. Część VI” mogą pytać o niego w Starostwie Powiatowym, którego sumptem został on wydany, lub w lokalnych bibliotekach.

Zawartość zeszytu „Pięknie, rzadkie i chronione. Część VI”:

R. Sowa, A. Staśkowiak – Trzydzieści lat minęło
W. Białek – „Piękne, rzadkie i chronione” w edukacji młodzieży
P. Kardyś, R. Sowa – Rysunki techniczne z projektu regulacji rzeki Kamiennej i opływów w granicach miasta Skarżyska-Kamiennej z lat 1937 – 1947
P. Kardyś – Florian Stanisław Barciński, geograf, „pierwszy” skarżyski maturzysta
P. Kacprzak – Prof. dr hab. Eugeniusz Bernadzki i jego związki osobiste, rodzinne i zawodowe z Regionem Świętokrzyskim
P. Kacprzak – Odnawianie lasu – w etosie pracy leśnika
M. Dolęga – Tajemnicze kamienie z Młodzaw
A. Staśkowiak – Tajemnicza Pleśniówka
J. Urban – „Piekło Dalejowskie” oczami geologa
M. Poros – „Pamiątki środkowotriasowego morza” – kamieniołomy w Gostkowie jako potencjalne obiekty geoturystyczne
W. Mróz – Sylur w okolicach Klonowa
R. Okła – Motyle Kotliny Szałaskiej i okolic
B. Piwowarski – Rośliny zarodnikowe „Skałki Rejowskiej” oraz uwagi co do jej ochrony
Ł. Maślikowski – Ścieżka edukacyjna w Lipowym Polu Plebańskim – przykładem aktywności i wkładu mieszkańców w ochronę obszaru NATURA 2000 „Lasy Skarżyskie”
P. Fitas – Nadleśnictwo Suchedniów. Historia, charakterystyka i baza selekcyjno-nasienna
A. Pierścińska, B. Piwowarski – Rośliny z Lasów Suchedniowskich w Ogrodzie Botanicznym w Kielcach
A. Adamczyk – Przegląd wielkoowocnikowych workowców rezerwatu „Świnia Góra” i okolic
A. Staśkowiak – Suplement II do fauny ważek okolic Skarżyska-Kamiennej
R. Sowa – Awifauna Skarżyska-Kamiennej i najbliższej okolicy. Uzupełnienie VIII

Wojciech Białek
Wojciech Białek

Andrzej Staśkowiak
Andrzej Staśkowiak

Piotr Kacprzak Lasy Państwowe
Piotr Kacprzak

Bartosz Piwowarski, Geopark Kielce, Ogród Botaniczny
Bartosz Piwowarski

Andrzej Adamczyk
Andrzej Adamczyk