Piknik Archeologiczny Rydno 2019: Nasza prehistoria w teorii i praktyce

1965
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

W ostatni weekend maja na Rejowie spotkała się historia z prahistorią. Przy kilkusetletnich ruinach Wielkiego Pieca Huty Rejów pojawiło się obozowisko sprzed kilku tysięcy czy nawet więcej lat.

Kto zdecydował się odwiedzić praosadę Rydno, miał okazję przenieść się właśnie tysiące lat wstecz i zobaczyć, jak wtedy żyli i radzili sobie ludzie. Był to też okazja do spróbowania życia na łonie natury.

Członkowie stowarzyszenia Praosada Rydno oraz ich goście odkrywali tajniki codziennego życia ludzi epoki kamienia. Można było zobaczyć, jak i z czego nasi odlegli przodkowie przygotowywali jedzenie, jak mieszkali czy polowali. Najmłodszym gościom pikniku Rydno najbardziej spodobało się rozniecanie ognia przy pomocy tego, co oferuje natura – drewna, huby czy krzemienia.

REKLAMA

Podoba Ci sie ten tekst? A może też inne na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Życie na łonie natury też było istotnym aspektem tegorocznego pikniku. Goście, Anna Lewińska i Artur Bokła, przekazywali wiedzę, co zrobić, aby przeżyć i nie umrzeć z głodu – jak radzić sobie bez pomocy nowoczesnych urządzeń i co z otaczającej nas przyrody nadaje się do jedzenia.

Na pikniku poruszano też tematy luźno związane z Rydnem i realiami życia w tym miejscu przed tysiącami lat. Można było się dowiedzieć m.in. o zaletach edukacji domowej czy o mongolskich jurtach.

W sobotni wieczór za sprawą zespołu Moribaya można było się przenieść nie tyle w czasie co na odległość, bo do Afryki. To właśnie afrykańskie rytmy i melodie są domeną tego międzynarodowego zespołu.

Oto, co znalazło się w programie Pikniku Rydno 2019:

  • zielarstwo i prymitywna kuchnia – Anna Lewińska
  • obróbka krzemienia, rozniecanie ognia – Artur Bokła
  • warsztat gliniarski, lepienie figurek i naczyń – Grzegorz Borys
  • rozniecanie ognia – Tomasz Juchniewicz
  • pieczenie chleba w glinianym piecu – Mariusz Pomocnik
  • produkcja krwicy – Małgorzata Markocka
  • prelekcja: Środowisko przyrodnicze jaskiniowców – Konrad Malec
  • stanowisko Klubu Edukacji Domowej – Zbigniew Borys
  • konkurs wiedzy o Rydnie i regionie świętokrzyskim – Witold Zajączkowski
  • prelekcja: Mongolska jurta – mały wszechświat na wielkim stepie – Aleksandra Gospodarczyk

Piknik archeologiczny Praosada Rydno zaprasza jeszcze w niedzielę, 26 maja, do godz. 15.00. Wstęp jest wolny.

Organizatorem Pikniku Archeologicznego Praosada Rydno jest stowarzyszenie Praosada Rydno.

Rezerwat Archeologiczny Rydno to kompleks osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.