REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” 2020 w Skarżysku-Kamiennej będzie okazją, aby zobaczyć, jak wyglądało życie naszych przodków przed tysiącami lat. Ale nie tylko zobaczyć – będzie można też własnoręcznie robić to, co robili ludzie epoki kamienia.

Podczas trzech dni, bo tyle potrwa Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” 2020 w Skarżysku-Kamiennej, będzie można przenieść się w czasy sprzed tysięcy lat. Organizatorzy zaprezentują nam życie naszych przodków – jak rozpalali ogień, jak przygotowywali jedzenie, jak wytwarzali przedmioty codziennego użytku.

Uczestnicy pikniku będą mogli nie tylko zobaczyć, jak się takie rzeczy robi, ale również własnoręcznie spróbować je wykonywać. Będą też prelekcje na temat zamierzchłej historii.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Piknik Archeologiczny „Praosada Rydno” odbędzie się w dniach 25–27 września 2020 roku w parku przy Wielkim Piecu koło Muzeum Orła Białego na osiedlu Rejów w Skarżysku-Kamiennej. Wstęp wolny.

Piknik Archeologiczny Praosada Rydno 2020 – program:

Piątek, 25 września

10.00–17.00

 • produkcja linki z włókien roślinnych
 • stanowisko kultury pucharów lejkowatych
 • warsztat gliniarski
 • ekspozycja Muzeum im. Orła Białego (artefakty z dorzecza Kamiennej, od epoki kamienia do średniowiecza)

Prelekcje:

12.00 – Praca archeologa odkrywanie przeszłości – Monika Bajka (Pracownia Archeologicznej „Trzy Epoki”)

16.00 – Historia badań na Rydnie – Piotr Kardyś (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej)

Sobota, 26 września

10.00–17.00

 • prymitywna kuchnia
 • wypał wyrobów glinianych w piecu praosady
 • przedstawiciele osady neolitycznej w Krzemionkach

Prelekcje:

11.00 – Dlaczego Rydno… Kilka uwag o geologii Rydna – Jan Janiec (Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Skarżysku-Kamiennej)

16.00 – Krzemionki. Tajemnice pradziejowych kopalń krzemienia – Artur Jedynak (pracownik Muzeum Archeologicznego i Rezerwatu Krzemionki oddziału Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Św.)

Niedziela, 27 września

10.00–16.00

 • prymitywne techniki rozniecania ognia
 • wypał wyrobów glinianych w ognisku
 • prymitywna kuchnia
 • konkurs na wiedzę o prehistorii o godzinie 14.00

16.00 zakończenie imprezy

Tymczasem zapraszamy do obejrzenia galerii z zeszłego roku:

Piknik Archeologiczny Rydno 2019: Nasza prehistoria w teorii i praktyce

 

Organizatorami Pikniku Archeologicznego „Praosada Rydno” są  stowarzyszenie Praosada Rydno, Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna oraz PTTK Skarżysko-Kamienna, przy współpracy Muzeum im. Orła Białego oraz Miejskiego Centrum Kultury.

Nazwa pikniku pochodzi od rezerwatu archeologicznego Rydno, kompleksu osad przemysłowych z okresu od schyłkowego paleolitu do neolitu. Rezerwat obejmuje obszar doliny rzeki Kamiennej od Skarżyska (dzielnica Łyżwy) do Wąchocka (Góra Rocha). Na jego terenie zachowały się liczne stanowiska pozostałości przedstawicieli wielu kultur pradziejowych, datowanych od 40 tysięcy lat p.n.e. Kolejne następujące po sobie społeczności trudniły się łowiectwem, wydobywaniem hematytu (tlenek żelaza) – minerału używanego do produkcji czerwonego barwnika oraz obróbką sprowadzanego w te strony krzemienia czekoladowego.

piknik rydno skarzysko 2020
Piknik Archeologiczny Praosada Rydno dobędzie się w dniach 25-27 września 2020 roku w Skarzysku-Kamiennej przy ruinach Wielkiego Pieca na osiedlu Rejów; grafika: Stowarzyszenie Praosada Rydno

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to