Powiatowa Gra Czytelnicza 2019: Uczniowie klas piątych mają wiedzę na piątkę

1864
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Skarżyska biblioteka pedagogiczna zaprosiła uczniów klas piątych szkół podstawowych do udziału w Powiatowej Grze Czytelniczej, której uczestnicy musieli wykazać się wiedzą z języka polskiego.

Do trzeciej edycji Powiatowej Gry Czytelniczej zgłosiło się siedem trzyosobowych drużyn ze Skarżyska i Suchedniowa. Bibliotekarze przygotowali dla nich kilka różnorodnych zadań. Uczniowie musieli wykazać się między innymi znajomością ortografii i lektur szkolnych oraz spostrzegawczością. Gra była też wyzwaniem sprawnościowym – do pokonania było sporo kilometrów.

Wśród zadań były literackie dobble, gra słów, poprawa błędnego dyktanda czy odgadywanie dzieł literackich i autorów na podstawie różnych wskazówek. Reguły gry wyjaśnił Roman Sowa i uczniowie wraz ze swoimi opiekunami ruszyli w miasto do punktów kontrolnych ulokowanych w szkołach i bibliotekach.

REKLAMA
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke
R-PRO KR - budowa domów - Świętokrzyskie - Mazowiecke

Zadania były następujące:

  • Recytacje – uczestnicy oglądali film, na którym lektorzy recytowali fragmenty różnych utworów. Zadaniem uczestników było podanie tytułów utworów oraz ich autorów.
  • Błędne dyktando – uczestnicy otrzymywali fragment W pustyni i w puszczy Henryka Sienkiewicza, w którym popełniono 10 błędów (ortograficznych, interpunkcyjnych, rzeczowych). Zadaniem uczestników było wskazanie błędów oraz poprawienie ich.
  • Literackie dobble – gra polegała na kojarzeniu obrazków (symboli związanych z tekstami literackimi), które zostały umieszczone na kartach gry.
  • Fakty – gra polegała na skojarzeniu imienia i nazwiska pisarza, w oparciu o fakty z życia i twórczości tego pisarza.
  • Gra słów – zadaniem uczestników było ułożenie jak największej ilości słów z wylosowanych samogłosek i spółgłosek.
  • Żeby nauka nie poszła w las – gra polegała na wyjaśnieniu i podaniu pochodzenia przykładowych związków frazeologicznych.
  • Białe plamy – uczestnicy uzupełniali karty pracy, dotyczące znajomości lektur szkolnych.
  • Facebook – uczestnicy w trakcie gry odpowiadali na pytania, które pojawiały się na Facebooku Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej z zakresu literatury i języka polskiego.

Po niecałych trzech godzinach zespoły wróciły do Powiatowej Biblioteki Pedagogicznej i po podliczeniu punktów kazało się, że wyniki były następujące:

  • Miejsce I: Zuzanna Wiśniewska, Bartosz Stępień, Kacper Brzoza (Szkoła Podstawowa nr 13 w Skarżysku), opiekun Joanna Łyjak.
  • Miejsce II: Amelia Matla, Oliwia Pawlik, Emilia Turczyńska (Samorządowa Szkoła Podstawowa nr 1 w Suchedniowie), opiekun Maria Kinga Głowacka.
  • Miejsce III: Maria Wnuk, Karina Kopeć, Martina Holeczko (Szkoła Podstawowa nr 5 w Skarżysku), opiekun Paulina Skrzypczyk.

W grze wzięły udział także zespoły ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Skarżysku oraz Szkoły Podstawowej w Majkowie.

Uczniom gratulowały Katarzyna Bilska, członek zarządu powiatu, oraz Marzena Sala, dyrektor Powiatowego Centrum Rozwoju Edukacji. – Co roku radzicie sobie dobrze i w tym też sobie dobrze poradziliście. Mam nadzieję, że grę będziemy wspólnie kontynuować w następnych latach – dodał Roman Sowa.

Uczestnicy otrzymali nagrody ufundowane przez Starostwo Powiatowe i Powiatowa Bibliotekę Pedagogiczną.

Organizatorem gry były Powiatowe Centrum Rozwoju Edukacji oraz Powiatowa Biblioteka Pedagogiczna w Skarżysku-Kamiennej.

Również gratulujemy uczniom dużej wiedzy!