Uczestnicy piątkowej sesji „Skarżyskie Spotkania z Historią” poruszyli tematy dotyczące m.in. Skarżyska i okolic. Prelegentami byli pracownicy naukowi z regionu.
Dr Jerzy Michta z Instytutu Historii Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach przedstawił ciekawy dla naszego miasta projekt herbu, jaki mógłby zająć miejsce dotychczasowego. Zdaniem historyków bowiem, w szczególności heraldyków, obecny herb miasta nie spełnia zasad heraldyki. Projekt zaproponowany przez dra Michtę zawiera wizerunek pieca hutniczego z godłem rodu Odrowążów w jego palenisku. Jak przekonywał, projekt ten jest uzasadniony historycznie, gdyż jest nawiązaniem do hutniczej historii naszych ziem oraz faktu, że w przeszłości obszar dzisiejszego Skarżyska należał do rodu Odrowążów.
Major dr Tadeusz Banaszek z Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych w Kielcach przedstawił historię bytności Wojska Polskiego w Skarżysku w latach 1918–75. Na przestrzeni tego okresu żołnierze, oprócz zwyczajowych wojskowych obowiązków, wykonywali wiele prac społecznych, m.in. pomagali sadzić roślinność na mieście i w okolicznych lasach, pracowali przy budowie stadionu Granatu, wykonywali prace w muzeum i w zajezdni PKS, a także… pomagali przebierać i ładować ziemniaki na potrzeby Powszechnej Spółdzielni Spożywców „Społem”.
Pozostałe wystąpienia dotyczyły tematów niezwiązanych bezpośrednio ze Skarżyskiem. Oto ich tematyka:
- Dr Jan Główka (Dyrektor Muzeum Historii Kielc) – Kielce – muzealne poszukiwania przeszłości
- Dr Henryk Suchojad (Dyrektor Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego) – Zbiory specjalne Biblioteki Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach
- Dr Sylwester Łodej (Instytut Filologii Obcych Uniwersytetu Jana Kochanowskiego) – Sprawy polskie w wystąpieniach parlamentarzystów brytyjskich w latach 1803–2005
Sesji towarzyszyła wystawa zbiorów Marcina Medyńskiego, członka PTH, pt. „Państwo samodzielne z dziedziczną monarchią? – 100. rocznica Aktu 5 listopada”. Tradycyjnie wydany został kolejny, już siódmy, numer rocznika skarżyskiego oddziału PTH „Z dziejów regionu i miasta”.
Sesja odbyła się w sali konferencyjnej starostwa.