REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Ostatni numer rocznika „Z dziejów regionu i miasta 09/2018” wydawanego przez Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna można już przeczytać on-line na naszej stronie.

Rocznik w wersji książkowej można było nabyć m.in. podczas niedawnej sesji popularnonaukowej PTH „Skarżyskie spotkania z historią”. Jest on dostępny w skarżyskich bibliotekach.

W 9. numerze rocznika „Z dziejów regionu i miasta” znajdują się teksty dotyczące zarówno Skarżyska-Kamiennej jak i regionu, w tym teksty autorstwa członków PTH Skarżysko.

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

Jedynym artykułem dotyczącym stricte Skarżyska jest tekst „Mała osada, Wielka Wojna. Kamienna lat 1914–18 na fotografiach dokumentacyjnych i pamiątkowych” Marcina Medyńskiego, z którego można dowiedzieć się o dokumentacji fotograficznej naszego miasta w owym czasie. Tekst opatrzony jest licznym zdjęciami.

wysadzony most skarzysko
Most na rzece Kamiennej wysadzony przez Niemców. Fotografia autorstwa Jarosława Okulicza-Kozaryna

Piotr Kardyś opisał losy Mikołaja Powały, średniowiecznego rycerza, a Tadeusz Wojewoda – księdza Józefa Rokosznego w czasach Wielkiej Wojny.

Innym tekstem zahaczającym o bliskie nam rejony jest tekst „Petycje o transmisje mszy. List mieszkańców Starachowic do Edwarda Gierka i Henryka Jabłońskiego” autorstwa profesora UJK Grzegorza Miernika.

Ponadto w roczniku przeczytać można recenzje i omówienia kilku wydawnictw opisujących historię i czasy współczesne regionu.

Jest tam też sprawozdanie z poprzedniej sesji skarżyskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Ten i wcześniejsze numery rocznika można przeczytać pod tym linkiem: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział Skarżysko-Kamienna.

Zapraszamy do lektury!

Z dziejów regionu i miasta rocznik 09/2018 – Rocznik Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku-Kamiennej
Z dziejów regionu i miasta rocznik 09/2018 – Rocznik Oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego w Skarżysku-Kamiennej

 

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to