Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

W dzisiejszym quizie kolejna porcja 7 pytań dotyczących Skarżyska.

Zapraszamy do rozwiązania quizu. Mamy nadzieję, że będzie to dobra zabawa, ale też i dawka ciekawej wiedzy, głównie z historii miasta.

Quiz składa się z 7 pytań. W każdym tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Od razu po udzieleniu odpowiedzi pojawi się informacja, czy jest prawidłowa, czy nie. Po ostatnim pytaniu oczywiście wynik końcowy.

Po udzieleniu odpowiedzi każdorazowo będą pojawiać się też wyjaśnienia. Mamy nadzieję, że będą one źródłem ciekawej i przydatnej wiedzy na temat miasta.

Życzymy samych prawidłowych odpowiedzi, czyli szczęśliwej siódemki!

0%

Od którego roku nasze miasto nosi swoją obecną nazwę Skarżysko-Kamienna?

Correct! Wrong!

Choć nasze miasto otrzymało prawa miejskie w 1923 roku, to na początku było po prostu Kamienną. Obecną nazwę nadano w 1928 roku. Głównie ze względów praktycznych, dla odróżnienia od wielu innych miejscowości w kraju, które nosiły nazwę Kamienna.

Starostą Skarżyskim jest:

Correct! Wrong!

Starostą Skarżyskim jest obecnie Jerzy Żmijewski. Artur Berus jest jego zastępcą, czyli wicestarostą. Michał Jędrys był starostą w poprzedniej kadencji. Andrzej Bętkowski jest obecnie Wicewojewodą Świętokrzyskim, a starostą skarżyskim był w latach 1999 – 2002.

Muzeum na Rejowie nosi od 1991 r. imię „Orła Białego”. Wcześniej nosiło imię:

Correct! Wrong!

Patronem muzeum od lat 80. do roku 1991 był Zygmunt Berling, generał Wojska Polskiego. Jeśli chodzi o obecną nazwę to warto wiedzieć, że nazwa „Orzeł Biały” nie odnosi się bezpośrednio do symbolu Polski, znajdującego się choćby w godle, ale do Organizacji Orzeł Biały, konspiracyjnej organizacji wojskowej działającej w czasie II wojny światowej, działającej również w Skarżysku.

Dawna Aleja 3 Wieszczów to obecna:

Correct! Wrong!

Prawidłowa odpowiedź to ul. Tysiąclecia. Jednak nie cała obecna ul. Tysiąclecia miała taką nazwę, a jej fragment od ul Słowackiego do Sokolej. Pozostały fragment nosił nazwę Józefa Montwiłła.

Powierzchnia Skarżyska to nieco ponad:

Correct! Wrong!

Powierzchnia Skarżyska to dokładnie, jak podaje Wikipedia, 64,39 km2. Co ciekawe Skarżysko jest powierzchniowo ponad dwa razy większe od liczebniejszych pod względem mieszkańców Starachowic (niecałe 32 km2) i większe nawet od Ostrowca Św., który ma o połowę mieszkańców więcej (ok. 70 tys.), a powierzchnię ponad 46 km2.

W kasku takim jak na zdjęciu, dzieci w Skarżysku:

Correct! Wrong!

Jest to kask ochronny, wykonany z pianki, dodatkowo z szybką chroniąca twarz przeznaczony dla najmłodszych adeptów karate. Kasków takich używają dzieci uczące się karate w Skarżyskim Klubie Sportów Walki prowadzonym przez Zbigniewa Zaborskiego.

Pomnik, który jeszcze do niedawna stał za Miejskim Centrum Kultury przedstawiał:

fot. Skarżyskie Archiwum Cyfrowe
Correct! Wrong!

Pomnik przedstawiał poetę Leopolda Staffa, ale z racji rzekomego podobieństwa do Włodzimierza Lenina, potocznie mówiono na niego właśnie „Lenin”. Pomnik został postawiony w 1978 r, a zdemontowano go w 2010 r.

Quiz 2
Niezbyt dobrze. Ale nic się nie dzieje. Quizy to także nauka! Następnym razem będzie na pewno lepiej!
Nie najgorzej. Ale, gdyby było lepiej to byłoby… lepiej. Trzymamy kciuki w kolejnych quizach.
W szkole byłoby 5- lub co najmniej mocne 4+. Takim wynikiem już można się pochwalić! Następnym razem życzymy jeszcze lepszej oceny!
Było blisko. Tylko jedna odpowiedź nieprawidłowa. Gratulujemy wiedzy!
Brawo!!! 100% dobrych odpowiedzi. Niech ta siódemka okaże się szczęśliwa!

Share your Results:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here