Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna

W dzisiejszym quizie kolejna porcja 7 pytań dotyczących Skarżyska.

Zapraszamy do rozwiązania quizu. Mamy nadzieję, że będzie to dobra zabawa, ale też i dawka ciekawej wiedzy, głównie z historii miasta.

Quiz składa się z 7 pytań. W każdym tylko jedna odpowiedź jest prawidłowa. Od razu po udzieleniu odpowiedzi pojawi się informacja, czy jest prawidłowa, czy nie. Po ostatnim pytaniu oczywiście wynik końcowy.

Zobacz jak powstaje nowa inwestycja w Skarżysku-Kamiennej - Apartamenty dostępne w ofercie ARCAB Investments - R E K L A M A

Po udzieleniu odpowiedzi każdorazowo będą pojawiać się też wyjaśnienia. Mamy nadzieję, że będą one źródłem ciekawej i przydatnej wiedzy na temat miasta.

Życzymy samych prawidłowych odpowiedzi, czyli szczęśliwej siódemki!

0%

Od którego roku nasze miasto nosi swoją obecną nazwę Skarżysko-Kamienna?

Correct! Wrong!

Choć nasze miasto otrzymało prawa miejskie w 1923 roku, to na początku było po prostu Kamienną. Obecną nazwę nadano w 1928 roku. Głównie ze względów praktycznych, dla odróżnienia od wielu innych miejscowości w kraju, które nosiły nazwę Kamienna.

Starostą Skarżyskim jest:

Correct! Wrong!

Starostą Skarżyskim jest obecnie Jerzy Żmijewski. Artur Berus jest jego zastępcą, czyli wicestarostą. Michał Jędrys był starostą w poprzedniej kadencji. Andrzej Bętkowski jest obecnie Wicewojewodą Świętokrzyskim, a starostą skarżyskim był w latach 1999 – 2002.

Muzeum na Rejowie nosi od 1991 r. imię „Orła Białego”. Wcześniej nosiło imię:

Correct! Wrong!

Patronem muzeum od lat 80. do roku 1991 był Zygmunt Berling, generał Wojska Polskiego. Jeśli chodzi o obecną nazwę to warto wiedzieć, że nazwa „Orzeł Biały” nie odnosi się bezpośrednio do symbolu Polski, znajdującego się choćby w godle, ale do Organizacji Orzeł Biały, konspiracyjnej organizacji wojskowej działającej w czasie II wojny światowej, działającej również w Skarżysku.

Dawna Aleja 3 Wieszczów to obecna:

Correct! Wrong!

Prawidłowa odpowiedź to ul. Tysiąclecia. Jednak nie cała obecna ul. Tysiąclecia miała taką nazwę, a jej fragment od ul Słowackiego do Sokolej. Pozostały fragment nosił nazwę Józefa Montwiłła.

Powierzchnia Skarżyska to nieco ponad:

Correct! Wrong!

Powierzchnia Skarżyska to dokładnie, jak podaje Wikipedia, 64,39 km2. Co ciekawe Skarżysko jest powierzchniowo ponad dwa razy większe od liczebniejszych pod względem mieszkańców Starachowic (niecałe 32 km2) i większe nawet od Ostrowca Św., który ma o połowę mieszkańców więcej (ok. 70 tys.), a powierzchnię ponad 46 km2.

W kasku takim jak na zdjęciu, dzieci w Skarżysku:

Correct! Wrong!

Jest to kask ochronny, wykonany z pianki, dodatkowo z szybką chroniąca twarz przeznaczony dla najmłodszych adeptów karate. Kasków takich używają dzieci uczące się karate w Skarżyskim Klubie Sportów Walki prowadzonym przez Zbigniewa Zaborskiego.

Pomnik, który jeszcze do niedawna stał za Miejskim Centrum Kultury przedstawiał:

fot. Skarżyskie Archiwum Cyfrowe
Correct! Wrong!

Pomnik przedstawiał poetę Leopolda Staffa, ale z racji rzekomego podobieństwa do Włodzimierza Lenina, potocznie mówiono na niego właśnie „Lenin”. Pomnik został postawiony w 1978 r, a zdemontowano go w 2010 r.

Quiz 2
Niezbyt dobrze. Ale nic się nie dzieje. Quizy to także nauka! Następnym razem będzie na pewno lepiej!
Nie najgorzej. Ale, gdyby było lepiej to byłoby… lepiej. Trzymamy kciuki w kolejnych quizach.
W szkole byłoby 5- lub co najmniej mocne 4+. Takim wynikiem już można się pochwalić! Następnym razem życzymy jeszcze lepszej oceny!
Było blisko. Tylko jedna odpowiedź nieprawidłowa. Gratulujemy wiedzy!
Brawo!!! 100% dobrych odpowiedzi. Niech ta siódemka okaże się szczęśliwa!

Share your Results:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here