Uważajmy na Żanetę z Rejowa!

901
fot. Andrzej Staśkowiak
REKLAMA
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - internet światłowodowy - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna
Scarnet - telefonia komórkowa - Skarżysko-Kamienna

Podoba Ci się to, co robimy na ProSkarżysko? Więc może postawisz nam kawę? Dziękujemy! :)

Postaw nam kawę na buycoffee.to

Tu mieszka Żaneta – tabliczki o takiej treści stanęły nad zalewem Rejów przy ulicy Sportowej. O co chodzi? O ochronę płazów, które giną pod kołami samochodów. A im mniej ich zginie, tym mniej będzie latem komarów.

Zbliża się okres godowy płazów. W tym czasie bardzo dużo ginie ich pod kołami samochodów. Andrzej Staśkowiak i inni miłośnicy przyrody apelują o zachowanie ostrożności, aby uchronić je przed rozjechaniem. Patrząc przez maskę, działamy też we własnym interesie. Płazy są bardzo pożyteczne, bo żywią się komarami i innymi owadami.

Nasz Rejów – tu mieszka Żaneta

Dużo płazów, szczególnie ropuch, żyje w okolicach zalewu Rejów w Skarżysku-Kamiennej. I dlatego właśnie tam, od strony torów, czyli przy ulicy Sportowej stanęły tabliczki z dźwięcznym hasłem

REKLAMA
R-PRO - Budowa domów – Generalny wykonawca

TU MIESZKA ŻANETA

Żaneta, czyli w domyśle – żaba Żaneta. Akurat w tym miejscu dominuje jej kuzynka ropucha szara, ale i to i to to płazy. Zamieszkują one tereny leśne za torami linii kolejowej biegnącej do Kielc i, jak mówi Andrzej Staśkowiak, wkrótce wyjdą z lasu, aby złożyć skrzek w rejowskim zalewie.

fot. Andrzej Staśkowiak

Po drodze będą mieć właśnie ulicę Sportową biegnąca wzdłuż zalewu i to właśnie ta ulica stanowi dla nich śmiertelne zagrożenie. Ropuchy giną pod kołami samochodów.

Będzie się to działo głównie w drugiej połowie marca, więc miłośnicy przyrody, w tym ekipa Stowarzyszenia Nasz Rejów, już teraz apelują o ostrożność.

Płaz to nie twój wróg

Warto zwrócić uwagę na płazy, ponieważ to nasi sprzymierzeńcy. Żywią się między innymi owadami, w tym komarami. Smakują również w innych szkodnikach.

Płazy są więc naszymi sprzymierzeńcami, a jak dodaje Andrzej Staśkowiak, jest ich, niestety, coraz mniej. Giną nie tylko pod kołami samochodów przez auta, ale też wskutek zanieczyszczenia środowiska.

Żaneta, Basia i Jerzy od Radka z Suchedniowa

Tabliczki z Rejowa, jak również inne z podobnymi hasłami apelującymi do kierowców o ostrożność, to inicjatywa pochodzącego z Suchedniowa Radka Kowalika. To właśnie w Suchedniowie pojawiły się one kilka lat temu.

Taki były na nich hasła:

  • Tu mieszka Basia – wiewiórka
  • Tu mieszka Jerzy – jeż
  • Tu mieszka Żaneta – żaba

Wszystkie te zwierzęta, choć niewielkie i niepozorne, są nie tylko pożyteczne, ale też stanowią ozdobę naszego otoczenia. Wszystkie one są właśnie podatne na śmiertelne spotkania z kołami samochodów.

Jadąc ulicami w okolicach terenów zielonych, pamiętajmy, że na drogę mogą nam wyjść Basia, Jerzy i Żaneta!

fot. Radek Kowalik/Facebook
fot. Radek Kowalik/Facebook
fot. Radek Kowalik/Facebook